Muzeum Narodowe - Pałac Biskupów Krakowskich

Wstęp:

Płatny

Adres:

Plac Zamkowy 1, Kielce

Telefon:

41 344 23 18

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

Muzeum Narodowe w Kielcach jest kontynuatorem działalności Kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Decyzja o założeniu muzeum została podpisana w 1908 roku, a dwa lata później było tutaj już prawie dwa tysiące opisanych obiektów. Przez cały ten czas poszukiwano także odpowiedniej siedziby, która pomieściłaby wszystkie zbiory. W 1936 roku ważnym wydarzeniem było zorganizowanie dużej wystawy w Warszawie. Od tego czasu muzeum przybrało nazwę Muzeum Świętokrzyskie. Po wojnie przeniesiono zbiory do jednej z kieleckich kamienic, gdzie kolekcjonowano kolejne eksponaty. Dopiero na początku lat 70. na cele muzealne przekazano dawny Pałac Biskupów Krakowskich, zwany przez niektórych Kieleckim Wawelem. Szybko zorganizowano tu pierwsze wystawy, które w kolejnych latach bardzo szybko się rozrastały. W 1975 roku muzeum otrzymało status Muzeum Narodowego, jako siódme w Polsce. Sam pałac pochodzi z XVII stulecia i jest bez wątpienia wspaniałym zabytkiem, gdzie można podziwiać ciekawe wnętrza z oryginalnym wyposażeniem oraz zdobieniami. Wciąż są prowadzone prace, które mają przywrócić do świetności kolejne elementy architektoniczne. W Muzeum Narodowym w Kielcach znajduje się kilka stałych wystaw dotyczących malarstwa, sztuki zdobniczej oraz uzbrojenia. Zobaczyć można tu również Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także kilka wystaw czasowych, związanych z lokalną historią, rzemiosłem czy sztuką ludową i archeologią. Odbywają się tutaj również liczne wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne, skierowane przede wszystkim do najmłodszych oraz całych rodzin. Do Muzeum Narodowego w Kielcach należy jeszcze sala wystawowa znajdująca się na ulicy Orlej, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, Muzeum Dialogu Kultur (w dawnej głównej siedzibie Muzeum Świętokrzyskiego) oraz zamiejscowe Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1725