Pałacyk Zielińskiego

Adres:

Dom Środowisk Twórczych, Zamkowa 5, 25-009 Kielce

Pałac Tomasza Zielińskiego to jeden z ważniejszych zabytków w Kielcach.

Znajduje się on w samym centrum Kielc, na Wzgórzu Zamkowym, przy Pałacu Biskupów Krakowskich, w którym działa obecnie Muzeum Narodowe w Kielcach. Pałac leży na trasie czerwonego szlaku miejskiego, prowadzącego turystów poprzez najważniejsze miejsca w mieście. Wcześniej na tych terenach znajdowały się zabudowania gospodarcze, w tym m. in. szkoła końska, która powstała w 1752 roku. To na jej fundamentach Tomasz Zieliński kazał wybudować pałac. Jego budowa zaczęła się w 1847 roku i trwała przez następne 10 lat. W międzyczasie zaczęto także rozbudowywać kolejne budynki oraz zadbano o okoliczną zieleń. W takim kompleksie pałacowo-ogrodowym Tomasz Zieliński żył aż do śmierci, w międzyczasie udostępniając tutaj część pomieszczeń na cele muzealne oraz kulturalne. Przybywali tu często znani malarze, m. in. Franciszek Kostrzewski, Wojciech Gerson czy Józef Szermentowski. Ta rola budynku przetrwała zresztą aż do dzisiaj. W 1975 roku wykonano remont budynku, by mógł on dalej służyć artystom. Obecnie mieści się tutaj Dom Środowisk Twórczych, którego pracownicy organizują różne wystawy, spotkania z ludźmi kultury, nauki oraz polityki, a także liczne koncerty. Liczne obrazy, które tu powstawały, zasiliły m. in. zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie oraz innych galerii w całej Polsce. W muzeum znajdowały się niegdyś także zbiory rycin oraz zbiory mineralogiczne i geologiczne. W pałacu znajduje się kilkanaście pomieszczeń, m. in. sala klubowa, kawiarnia, biblioteka i sala koncertowa. Latem kawiarnia otwiera także ogródek z parasolami przed budynkiem. W skład zespołu wchodzą także inne zabudowania, w tym oficyna z lat 1848-1856 oraz oranżeria, powstała w latach 1851-56. Dodatkowo, w rejestrze zabytków znalazł się także mur, brama oraz mała baszta, a także XVIII-wieczny ogród.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1419