Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach

Adres:

Jana Pawła II, 25-960 Kielce

Jest to jeden z najstarszych parków w Polsce. Leży na południowym stoku Wzgórza Zamkowego, czyli jednego z najważniejszych miejsc w Kielcach.

Rozciąga się na przestrzeni 8 hektarów, między ulicami Ogrodową, Staszica, Solną oraz Jana Pawła II. Pierwsze wzmianki o parku ukazały się w 1804 roku, a od 1830 roku ogród jest dostępny dla szerokiej publiczności. W prace nad parkiem zaangażowani byli najważniejsi kieleccy architekci tamtych lat. W międzyczasie park przechodził różne prace – m. in. zamontowano latarnie. Wybrano także Stanisława Staszica na patrona parku. Później patronem na krótko został Stefan Żeromski, ale ostatecznie zdecydowano się na powrót do pierwotnej wersji. Jest to bardzo urokliwe miejsce, gdzie chętnie wybierają się zarówno turyści, jak i mieszkańcy Kielc. Przechodzą tędy także szlaki turystyczne: czerwony szlak miejski, prowadzący przez najważniejsze miejsca w Kielcach oraz szlaki spacerowe – zielony i niebieski. W zachodniej części parku znajduje się duży staw, zwany Podzameckim. Na jego środku znajduje się ciekawa fontanna w kształcie ryb. Niegdyś po stawie można było pływać łódkami, cumującymi przy malowniczej przystani. Podczas spacerów towarzyszy nam około 1, 3 tysiąca krzewów oraz drzew, z których najstarsze mają ponad 100 lat. Rosną tu m. in. wiązy, klony, kasztanowce i jesiony. Między gałęziami i w trawach żyją też różne gatunki ptaków i małe ssaki. W parku znajdziemy również kilka posągów i pomników. Stoi tu m. in. XVIII-wieczna figura Świętego Jana Nepomucena oraz pomnik patrona parku, Stanisława Staszica, wybudowany w 1905 roku. Oprócz tego trafimy także na kilka innych pomników oraz różne tablice pamiątkowe. W parku znajduje się również ptaszarnia, gdzie oglądać można m. in. pawie, bażanty oraz przepiórki. Jest to nowy obiekt, który powstał tu dopiero na początku XXI wieku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1176