Rezerwat ścisły przyrody nieożywionej: Kadzielnia

Adres:

Kielce

Kadzielnia to ścisły rezerwat przyrody nieożywionej, który utworzono w 1962 roku, na powierzchni około 0, 6 hektara.

Znajduje się on w centralnej części Kielc, niedaleko ulic Krakowskiej, Gagarina i Pakosz. Ochroną ścisłą objęto tutaj tzw. Skałkę Geologów – najwyższy element skalny w tych stronach, o wysokości prawie 300 metrów n. p.m., widoczny już z daleka. Znajduje się ona pośrodku dawnego kamieniołomu, w którym prace zakończono w roku powołania do życia rezerwatu. Skały w rezerwacie są zbudowane z wapieni stromatoporowo-koralowcowych, na których leżą wapienie margliste. Na terenie Kadzielni wykonano setki badań geologicznych, pobrano mnóstwo prób, a dzięki wynikom prac jeszcze lepiej poznano geologię obszaru świętokrzyskiego. Jest to także punkt obowiązkowy każdych praktyk terenowych młodych adeptów geologii. Tereny Kadzielni miały także duże znaczenie historyczne – wcześniej istniały tu wapienniki, a później nastąpiło otwarcie kilku następnych pieców. Przed II wojną światową pracowało tu na stałe około 200 osób. Dużą atrakcją turystyczną jest tu obecnie Podziemna Trasa Turystyczna, w ramach której udostępniono zwiedzającym trzy z 26 jaskiń, znajdujących się w tej okolicy. Cała trasa ma ponad 140 metrów, a planuje się udostępnianie kolejnych jaskiń. Wokół Skałki Geologów roztaczają się natomiast wody Szmaragdowego Jeziorka, które swoją barwę zawdzięcza złudzeniu optycznemu, powstającemu w momencie, gdy promienie światła odbijają się od wapiennych skał. Na terenie dawnego kamieniołomu Kadzielnia znajduje się także amfiteatr, mieszczący 5, 5 tysiąca gości. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, w tym kilka cyklicznych, m. in. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Kadzielnia to strasznie popularne miejsce na spacery, gdzie można poznać geologiczną przeszłość terenu Kielc, ale także miło wypocząć wśród drzew i krzewów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1284