Rezerwat krajobrazowy: Karczówka

Adres:

Kielce

Rezerwat przyrody Karczówka to jeden z rezerwatów krajobrazowych znajdujących się na terenie Kielc.

Położony jest on na zachód od centrum miasta i zajmuje powierzchnię około 25 hektarów. Można tutaj dojść m. in. żółtym szlakiem spacerowym, który prowadzi wokół Kielc. Z centrum najłatwiej tu trafić idąc ulicą Karczówkowską. Powołany został już w 1933 roku, a jego ponowne utworzenie miało miejsce w 1953 roku. Chroni on tereny cenne krajobrazowo, pokryte lasem sosnowym, znajdujące się w okolicach XVII-wiecznego zabytkowego klasztoru oraz Pomnika Powstańców Styczniowych. Rezerwat obejmuje wzgórze Karczówka, które zbudowane jest ze skał wapiennych, datowanych na środkowy i górny dewon. Eksploatowano tutaj niegdyś rudy ołowiu. Dzisiaj miejsce słynie jednak głównie z zabytkowego zespołu klasztornego bernardynów, na który składa się klasztor, kościół pw. św. Karola Boromeusza oraz zabudowania gospodarcze. Na terenie klasztoru można także oglądać wyjątkową rzeźbę Świętej Barbary, która wykonana została w bryle rudy ołowiu. Miłośnicy geologii zwrócą także uwagę na schody, wykonane z dwukolorowego piaskowca. Przez teren rezerwatu przechodzi znakowana ścieżka edukacyjna, dzięki której można lepiej poznać lokalną geologię oraz historię ostatnich wieków. Na całej trasie znajduje się łącznie dziewięć tablic, w tym trzy geologiczne i trzy historyczne. Chodząc po terenie rezerwatu znajdziemy wiele śladów dawnego górnictwa – m. in. zapadliska po dawnych szybach oraz hałdy. Największa szpara widoczna jest na zachodnim zboczu i ma ponad 400 metrów długości oraz 2 metry szerokości. Rezerwat Karczówka to miejsce, które okoliczni mieszkańcy bardzo cenią i często chodzą tu na spacery. Także turyści odwiedzający Kielce powinni się tu wybrać, by zobaczyć zabudowania klasztoru, a przy okazji poznać geologiczną przeszłość tego regionu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1444