Rezerwat przyrody nieożywionej: Wietrznia

Adres:

Kielce

Rezerwat przyrody nieożywionej Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego znajduje się w Kielcach, na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia.

Położony jest on w południowo-wschodniej części miasta, niedaleko ulicy Wojska Polskiego. Dojechać do niego można m. in. liniami 11, 25, 33 oraz 34, które zatrzymują się na przystanku Tarnowska/Wojska Polskiego. Można tu także dojść pieszo zielonym szlakiem spacerowym, który rozpoczyna swój bieg w centrum Kielc. Rezerwat utworzono w listopadzie 1999 roku decyzją Wojewody Świętokrzyskiego. Ochroną ścisłą objęto ponad 15 hektarów, a tereny sąsiadujące objęto ochroną częściową. Na terenie rezerwatu chroni się przede wszystkim górnodewońskie wapienie, które należą do Pasma Kadzielniańskiego. Oglądać tu można różne efekty zjawisk tektonicznych, a także zjawiska krasowe, jak leje, kominy, jaskinie oraz misy. Wapienie z dewonu są także świetną gratką dla paleontologów, bo bez problemu można tu znaleźć ślady m. in. koralowców, gąbek czy liliowców. Wypatrzeć może je nawet oko zupełnego amatora. Same odsłonięcia skalne mają dużą wartość przyrodniczą i są elementem częstych badań geologicznych i mineralogicznych. Ale tym, co jest ciekawe w Rezerwacie Wietrznia jest także wapiennolubna roślinność, która porasta skały. Ochroną objęto także staw, będący użytkiem ekologicznym, a także roślinność otuliny rezerwatu. Pozostałość wzgórza Wietrznia jest także dobrym punktem widokowym na tę część miasta. Cała okolica jest także popularnym miejscem spacerów. Przez dno dawnego kamieniołomu przebiega także specjalna ścieżka, dzięki której dowiedzieć się można wielu informacji na temat geologicznej przeszłości całego regionu, jak i dokładniejszej historii tutejszego kamieniołomu. Niedaleko znajduje się także nowoczesna placówka edukacyjno-muzealna – Centrum Geoedukacji.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1158