Uroczysta premiera książki "Komendant GRYF i jego żołnierze"

Wydarzenie archiwalne
Piątek, 23 czerwiec 2017 17:00 WOLNY
Adres:

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2, 25-033 Kielce

Telefon:

41 46 55 101

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W piątek 23 czerwca o godz. 17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się uroczysta premiera książki "Komendant GRYF i jego żołnierze" autorstwa kieleckiego regionalisty Ireneusza Pietraszka.

Wstęp wolny.

_______

Książka "Komendant GRYF i jego żołnierze", której Wojewódzki Dom Kultury jest wydawcą, to efekt 12 lat drobiazgowej, pionierskiej w wielu obszarach pracy naukowej Ireneusza Pietraszka. Publikacja ta stanowi bardzo ważny przyczynek do zbadania działalności partyzanckiej naszego regionu. Jest to tematyka wciąż niedostatecznie opracowana. Wiele kart historii jest wciąż nieodkrytych w Świętokrzyskim - i właśnie Ireneusz Pietraszek postanowił zgłębić tajemnicę jednej z nich. 12 lat kwerend, poszukiwania źródeł i bezpośrednich relacji pokolenia niestety już od nas odchodzącego, opowieści ludzi, którzy byli naocznymi świadkami przedstawionych w książce historii, zaskutkowało powstaniem rzeczy nowatorskiej, ciekawej i istotnej na rynku wydawniczym. Pracy, która być może nie wyczerpuje całości zagadnienia, ale na pewno jest wartościowym wstępem do dalszych, pogłębionych badań.

Sam Autor tak napisał we wstępie o swoim dziele: 

"Celem poniższej pracy jest przedstawienie postaci jednego z partyzanckich dowódców [Pawła Stępnia GRYFA], jak i działalności dowodzonych przez niego struktur konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich na terenie sporego fragmentu dawnego województwa kieleckiego (przede wszystkim Kielce i powiat kielecki), ich wkładu w walkę z niemieckim okupantem, zarówno w okresie samodzielnego działania jako KPN [Kadry Polski Niepodległej], jak i po scaleniu z Armią Krajową. […]

Przystępując do pisania niniejszej pracy, autor chciał także jak najszerzej przedstawić działalność na Kielecczyźnie [KPN – Kadry Polski Niepodległej] jednej z organizacji konspiracyjnych wchodzących w skład szeroko rozumianego Polskiego Państwa Podziemnego, organizacji niemal zupełnie nieznanej, na temat której dotychczas nie prowadzono szerszych badań historycznych."

Wierzymy, że książka "Komendant GRYF i jego żołnierze" będzie ważną pozycją w zbiorach wszystkich lokalnych patriotów zafascynowanych historią naszego regionu.

Podczas piątkowej premiery będzie można kupić egzemplarz na pamiątkę.

_______

Dodatkowych informacji nt. książki "Komendant GRYF i jego żołnierze" i piątkowej premiery udziela dyrektor WDK - Jarosław Machnicki, nr tel.: 41 36 55 101 (sekretariat).

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 878