Wzgórze Zamkowe

Adres:

ul. Zamkowa 3, 25-010 Kielce

Wzgórze Zamkowe, czasem zwane Wzniesieniem Katedralnym, to niewielkie wzniesienie w centrum miasta, które jest miejscem z bardzo bogatą historią.

Zabudowane jest ono przez najważniejsze obiekty w mieście, będące świadkiem istotnych wydarzeń w historii miasta jak i całego kraju. Najważniejszym zabytkiem na Wzgórzu Zamkowych jest Pałac Biskupów Krakowskich, który aż do 1789 roku należał do biskupów. Później trafił on pod władanie lokalnych władz, które zdecydowały się otworzyć tutaj Szkołę Akademiczno-Górniczą, prowadzoną przez Stanisława Staszica. Później mieścił się tutaj Urząd Wojewódzki, a od lat 70. ubiegłego wieku mieści się tu Muzeum Narodowe. Oglądać tu można najważniejsze i najpiękniejsze zabytki całego województwa – obrazy, rzeźby czy meble. Są tu dostępne także liczne dokumenty i mapy. Ważnym punktem jest również Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na Wzgórzu Zamkowym centralne miejsce zajmuje jednak katedra Najświętszej Maryi Panny. Jest to barokowa świątynia, górująca obecnie nad miastem. Historia kościoła na tym miejscu sięga XII wieku, gdy powstał tutaj niewielki budynek w stylu romańskim. Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się jeszcze kilka ważnych obiektów, a samo miejsce jest istotnym punktem na mapie miasta. Dlatego też właśnie to miejsce wybrano w 2011 roku na powołanie nowej, miejskiej instytucji o właśnie takiej nazwie: „Wzgórze Zamkowe”. Jest to jednostka pozwalająca rozwinąć zainteresowania mieszkańców, spotkać się ze sobą oraz z ciekawymi ludźmi. Centrum składa się z dwóch części – jedną zajmuje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, które skupia się na historii i na rozwoju postaw patriotycznych wśród mieszkańców. Drugi element to Institute of Design Kielce – nowa jednostka skupiająca się na wzornictwie i twórczości artystycznej. Wzgórze Zamkowe w Kielcach to miejsce wyjątkowe – skutecznie łączy się tutaj stare z nowym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1762