Dzwonnica kościoła w Białej

Adres:

 ul.Kościelna 2, 42-125 Biała

Biała to niewielka malownicza wieś znajdująca się w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Kłobuck.

Położona jest na Wyżynie Wieluńskiej, nad rzeką Białką - niewielkim dopływem Czarnej Okszy. Z tą miejscowością wiąże się pewna niezwykła legenda, która do dziś opowiadana jest przez najstarszych mieszkańców Białej. Podobno w pobliżu tych terenów żył kiedyś książę Kopca. Pewnego razu do jego zamku przybył niejaki biskup Stanisław ze Szczepanowa i wspólnie ucztowali. Gdy książę spożył zbyt dużo alkoholu, rozkazał Stanisławowi napić się wina. Jako że biskupowi nie wypadało spożywać alkoholu, odmówił on grzecznie księciu. Jednak zdenerwowany książę nie zrozumiał tego i kazał go aresztować. Wtedy biskup Stanisław uciekł na tereny Białej i tam przez noc ukrywał się w szałasie zbudowanym przez ministranta. Rankiem wrócił do domu. Biskup zginął męczeńską śmiercią z rąk Bolesława Szczodrego, a kilkaset lat po tym wydarzeniu, w miejscu jego legendarnego snu postawiono kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Przy kościele natomiast wybudowano przepiękną drewnianą dzwonnicę. Obecnie istnieje parafia świętego Stanisława Biskupa Męczennika należąca do dekanatu Miedźno. Kościół parafialny jest natomiast piękny i nowy, jednak stara zabytkowa dzwonnica nadal stoi tam gdzie stała. Dzwonnica to budowla mająca zazwyczaj charakter sakralny. W jej wnętrzu wiesza się dzwony, które mają za zadanie sygnalizować zbliżające się msze święte lub inne bardzo ważne wydarzenia. Dzwonnica w Białej ma postać kwadratowej wieży. Jest drewniana i ma osiem łukowych okiennic. Jej dach jest czerwony, czterospadowy. W dzisiejszych czasach pełni ona głównie funkcję turystyczną. Jest bowiem chętnie odwiedzanym i podziwianym zabytkiem. W gminie Kłobuck możemy znaleźć mnóstwo atrakcji dla turystów. Jest ona bardzo atrakcyjnym miejscem pod tym względem. Nie brakuje tu parków, rezerwatów, kościołów oraz innych zabytków, takich jak właśnie stara przepiękna dzwonnica w Białej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1090