Rynek w Kłobucku

Adres:

Ul. Rynek im. Jana Pawła II, Kłobuck

Głównym elementem urbanistycznym, a zarazem jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Kłobucka jest Rynek im. Jana Pawła II.

Na przestrzeni lat miejsce to niejednokrotnie ulegało modernizacji, dlatego też w dzisiejszych czasach posiada ono nieregularny, czworokątny kształt. Plac ten leży w samym centrum Kłobucka, malowniczego miasta położonego w województwie śląskim. Po jego południowej stronie umiejscowiony został kościół parafii św. Marcina, natomiast naprzeciwko znajdziemy urząd skarbowy oraz starostwo powiatowe. Po stronie zachodniej oraz wschodniej wznosi się zabudowa usługowa i mieszkalna. Na nawierzchnię Rynku składają się głównie kamienne płyty oraz kostka. Z placu wychodzą cztery ulice: Targowa, 11 Listopada, Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Armii Krajowej, natomiast te ulice, które otaczają plac od strony południowej, zachodniej i wschodniej posiadają jedną numerację przyporządkowaną do adresu Rynek im. Jana Pawła II. Na placu możemy znaleźć pomnik Jana Długosza oraz studnię. W średniowieczu Rynek pełnił głównie funkcję handlową. Odbywały się tam cotygodniowe targi oraz coroczne trzy ogromne jarmarki, o znaczeniu ponadregionalnym. Plac został wpisany do rejestru zabytków 31 marca 1953 r. Jednak w czasach PRL-u jego architektura została drastycznie zmieniona. Po tym wydarzeniu ludzie przestali spotykać się na Rynku, a miejsce to stało się wręcz wyludnione. Dopiero w 2005 r. władze miasta wpadły na pomysł, aby przywrócić mu dawną świetność. Problemem było jednak to, iż nie zachowały się żadne ikonografie, według których można byłoby odtworzyć plac. Rewaloryzację oparto więc tylko na niedokładnych opisach jego architektury. Rynek im. Jana Pawła II oficjalnie otwarto 27 czerwca 2010 r. Miejsce to tylko częściowo nawiązuje do założeń historycznych, jednak w planach jest poprawa stanu architektonicznego. Pierwszy koncert na Rynku zagrał niesamowity rockowy zespół- T. Love. Obecnie oprócz koncertów, na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1927