Szlak Rezerwatów Przyrody

Adres:

Kołbuck

Szlak Rezerwatów Przyrody jest szlakiem turystycznym o długości 95, 5 km. Jego nazwa nawiązuje do rezerwatów przyrody przez które prowadzi trasa szlaku.

Biegnie on przez dwa województwa (śląskie i łódzkie) oraz trzy powiaty ( częstochowski, kłobucki i pajęczański). Jego krańce wyznaczają stacje kolejowe, Blachownia oraz Chorzew Siemkowice. Szlak ten biegnie wzdłuż rzeki Stradomki, do wsi Kalej i dalej drogą Wręczyca- Kłobuck do wsi Grodzisko. Tam znajduje się pierwszy rezerwat przyrody- Zamczysko. Jest on położony na Wyżynie Wieluńskiej, w dolinie Czarnej Okszy. Obejmuje obszar 1, 35 ha. Znajduje się pod zarządem Nadleśnictwa Kłobuck. Utworzony został 27 kwietnia 1953 roku w celu ochrony dębów szypułkowych, które osiągnęły wiek nawet 210 lat. Oprócz nich w rezerwacie znaleźć możemy graby, buki, modrzewie europejskie, leszczyny, jodły pospolite, klony zwyczajne i wiele innych drzew. Pod ścisłą gatunkową ochroną są tutaj takie rośliny jak: lilia złotogłów, rojownik pospolity i śniadek baldaszkowaty, natomiast pod częściową: zawilec gajowy, kopytnik pospolity złoć żółta oraz konwalia majowa. Dalej szlak turystyczny biegnie przez malownicze miasteczko Kłobuck do rezerwatu Dębowa Góra, który został wyznaczony na najwyższym wzniesieniu miasta 18 grudnia 1953 roku. Jego najwyższy punkt sięga 284, 6 m n. p.m. Jest to fitocenotyczny rezerwat powstały w celu ochrony środowisk leśnych w Kłobucku. Drzewostan rezerwatu tworzą dęby szypułkowe, jodły, dęby, świerki oraz buki. W najbliższym czasie rezerwat najprawdopodobniej zostanie powiększony. Dalej szlak prowadzi przez Truskolasy, gdzie znajduje się zabytkowy kościół świętego Mikołaja. Następnie przez wieś Zamłynie, Kawki, Żerdzina, Panki, Zwierzyniec Trzeci, aż do rezerwatu Modrzewiowa Góra. Ten z kolei utworzono 17 maja 1957 roku w celu ochrony niewielkich naturalnych fragmentów lasu uznanych za tworzące miejscowy ekotyp. Jest to las mieszany zajmujący 49, 27 ha powierzchni. Szlak Rezerwatów Przyrody biegnie dalej przez Krzepice, Zbrojewsko, Danków, Lipie i Chałków, do geologicznego rezerwatu Szachownica powstałego w 1978 roku, chroniącego wapienne wzgórze nazywane Kamienną Górą oraz systemu korytarzy jaskini Szachownica. Kolejnym rezerwatem, który spotkamy na szlaku jest rezerwat Węże. Ma on powierzchnie 20, 74 ha. Utworzono go w 1971 roku dla ochrony wapiennego ostańca jurajskiego Góry Zelce. W rezerwacie tym znajduje się bardzo dużo jaskiń, które są niesamowitą atrakcją turystyczną. Dalej szlak ciągnie się przez wieś Bugaj, most na Warcie, Bobrowniki, las Załęczańskiego Parku Krajobrazowego do Rezerwatu przyrody Dąbrowa w Niżankowicach. Jest to florystyczny i leśny rezerwat o powierzchni 102, 54 ha utworzony w 1983 roku. Przedmiotem ochrony rezerwatu są rzadkie gatunki roślinne, naturalna kwaśna dąbrowa trzcinnikowa oraz dąbrowa świetlista. Szlak Rezerwatów Przyrody dalej ciągnie się przez wieś Mokre do ostatniego już rezerwatu Mokry Las. Zajmuje on powierzchnię 14, 59 ha i chroni fragmenty grądu niskiego z elementami jodły pospolitej. Powstał w 1983 roku. Szlak biegnie jeszcze przez Siemkowice oraz Chorzew i kończy swój bieg na stacji kolejowej.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1224