Trasa rowerowa rezerwat Dębowa Góra – zalew w Zakrzewie

Adres:

Kłobuck

Wielu turystów preferuje aktywne spędzanie czasu. Przebywając w okolicach Kłobucka mogą oni pojechać na wycieczkę rowerową trasą rezerwat „Dębowa Góra- Zakrzew”.

Jest to bardzo krótka trasa o długości 4, 5 km. Rozpoczyna się w rezerwacie przyrody „Dębowa Góra” położonym na terenie miasta Kłobuck. Dokładnie jest on położony na Wyżynie Wieluńskiej, na najwyższym wzniesieniu w mieście. Jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 284, 6 m n. p.m. Powierzchnia rezerwatu wynosi 5, 43 ha. Utworzono go 18 grudnia 1953 roku. Rezerwat ten jest typy fitocenotycznego, a przedmiotem jego ochrony są zbiorowiska leśne Kłobucka. Znaleźć możemy go kierując się 2 km na południe od centrum miasta. Rezerwat stanowią pozostałości drzewostanu dębowo- grabowego, który dawno temu porastał miasto. Rosną tu głównie 140-200-letnie dębu szypułkowe. Oprócz nich w rezerwacie znajdziemy takie drzewa, jak jodły, buki i świerki. Pod ochroną znajduje się też wiele roślin m. in.: wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg, przytulia wonna, konwalia majowa, pierwiosnek wyniosły, kopytnik pospolity oraz bluszcz pospolity. W „Dębowej Górze” objęto ochroną również wiele gatunków zwierząt m. in.: tęcznik liszkarz, biegacz skórzasty pomarszczony, kilka gatunków gadów, ssaków i ptaków. W najbliższym czasie planowane jest powiększenie powierzchni rezerwatu. Trasa rowerowa ciągnie się nad zalew Zakrzew. Jest to niezwykle malownicze miejsce. Zalew powstał na malutkiej rzeczce- Białej Okszy. Pełni on funkcję przeciwpowodziową oraz rekreacyjną. Ma powierzchnię 9, 49 ha, a na niej znajdują się dwie malutkie wysepki oddalone od siebie o 100 metrów. Teren nad zalewem jest niezwykle urozmaicony, tak aby stanowił dogodne miejsce wypoczynku. Możemy tu znaleźć place zabaw dla najmłodszych, ogródki piwne, przebieralnie, prysznice, drewniane molo, ogólnodostępny grill oraz altany widokowe. Kąpielisko jest strzeżone przez profesjonalnych ratowników. Ma ono również specjalną strefę dla osób niepełnosprawnych. Nad zalewem można odpocząć po ciężkiej podróży.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1012