Trasa rowerowa Wilcze łyko – zalew w Zakrzewie

Adres:

Kłobuck

Dla turystów, którzy preferują aktywną formę spędzania wolnego czasu dobrą alternatywą będzie wycieczka rowerowa.

W województwie śląskim znajduje się ciekawa trasa do przejechania rowerem- Wilcze Łyko - rezerwat „Zamczysko”- zalew Zakrzew. Trasa ta ma długość 12, 7 km i jest dość łatwa. Bieg trasy rozpoczyna Wilcze Łyko- stanowisko chroniące wawrzynka wilczełyko, znajdujące się w Leśnictwie Pierzchno. Dalej biegnie ona przez rezerwat „Zamczysko” znajdujący się we wsi Grodzisko w dolinie Czarnej Okszy. Jest to rezerwat kulturowo- przyrodniczy, zajmujący 1, 35 ha, założony 27 kwietnia 1953 roku. Rezerwat ten powstał w celu ochrony dęba szypułkowego, który porasta wały obronne wczesnośredniowiecznego grodziska oraz utworzonego później w tym samym miejscu obozu szwedzkich wojsk z czasów potopu. Oprócz bardzo starych dębów w rezerwacie „Zamczysko” możemy zobaczyć takie drzewa, jak modrzew europejski, grab, buk zwyczajny, lipa drobnolistna, jodła pospolita, leszczyna, klon zwyczajny, głóg dwuszyjkowy, dziki bez czarny oraz trzmielina pospolita. Runo rezerwatu jest charakterystyczne dla lasów mieszanych. Ponadto ścisłą ochroną objęto tu lilię złotogłów, rojownika pospolitego i śniadka baldaszkowatego. Natomiast pod częściową ochroną znajdują się takie rośliny, jak konwalia majowa, złoć żółta, kopytnik pospolity oraz zawilec gajowy. Całość rezerwatu jest bardzo malownicza. Przepiękne widoki zachwycą każdego, nawet najbardziej zmęczonego rowerzystę. Dalej trasa rowerowa ciągnie się nad zalew Zakrzew i tam kończy swój bieg. Zalew ten to zbiornik retencyjny znajdujący się na niewielkiej rzece- Białej Okszy. Ma on powierzchnię 9, 49 ha i pełni dwie bardzo ważne funkcje, przeciwpowodziową oraz rekreacyjną. Stanowi on niezwykle atrakcyjna miejsce wypoczynku. Nad zalewem możemy znaleźć place zabaw dla dzieci, drewniane molo, ogólnodostępny grill, przebieralnie oraz prysznice. W lecie działa tam ogródek piwny, a nad zalew schodzą się zarówno mieszkańcy jak i przyjezdni turyści. Jest to miejsce idealne do zakończenia podróży rowerowej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1007