Zespół dworski w Kopcu

Adres:

Kopiec 9, 42-125 Kamyk

Kopiec jest to malutka wieś w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Kłobuck.

Liczy ona niespełna 200 mieszkańców. W latach 1975-1998 była ona częścią województwa częstochowskiego. Wieś leży nad malowniczą rzeką Czarną Okszą. W Kopcu działa Nowicjat Towarzystwa Salezjańskiego, który ma w swoim posiadaniu zespół dworski. Zespół ten został mu przekazany w latach 30. XX wieku testamentem przez ich wcześniejszych właścicieli- Babickich. Obiekt ten położony jest w zachodniej części wsi i jest swego rodzaju atrakcją turystyczną gminy Kłobuck. W skład zespołu wchodzi budynek dawnej papierni paulińskiej. Jest on jednopiętrowy. Został wzniesiony w 1793 roku, co czyni go najstarszym elementem zespołu dworskiego w Kopcu. Budynek ten dziesięć lat później przekształcono na młyn wodny, a w XX wieku powiększono i gruntownie przerobiono. Głównym budynkiem zespołu dworskiego jest natomiast willa, która została zbudowana w 1905 roku przez rodzinę Babickich, którzy chcieli przeznaczyć ją na swoje mieszkanie. Po lewej stronie od głównego wejścia do willi stoi studnia. Warto zwrócić na nią uwagę ze względu na to, iż jest bardzo stara i zabytkowa. Pozostałe elementy zespołu dworskiego są nowe. Całość zespołu wkomponowana jest w założenia parkowe. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce. Jest ono niesamowitą, bardzo klimatyczną atrakcją w województwie śląskim. Warto połączyć zwiedzanie zespołu dworskiego w Kopcu ze zwiedzaniem innych fascynujących miejsc, które znajdują się w okolicach, gmina Kłobuck posiada bowiem masę ciekawych miejsc, zabytków i innych atrakcji, zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla przyjezdnych turystów. Można tu podziwiać stare kościoły, kaplice, rynek, pałac.... Odpocząć nad zalewem Zakrzew, który pełni funkcję rekreacyjną. Można też podziwiać piękno natury w pobliskich malowniczych rezerwatach przyrody oraz przyjść tu- do malutkiej wsi Kopiec, gdzie znajduje się tak przepiękny zabytek jakim jest zespół dworski. Z pewnością, każdy nawet najbardziej wymagający podróżnik będzie zadowolony z walorów turystycznych tej gminy.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 821