Zielony szlak turystyczny w Kłobucku

Adres:

Kłobuck

Zielony Szlak Kłobucki to turystyczny odcinek, na którym możemy podziwiać wiele ciekawych miejsc i zabytków. Ma on długość 26 km.

Rozpoczyna się w Kłobucku- przepięknym śląskim miasteczku. Warto zobaczyć tu kościół świętych Marcina i Małgorzaty, w którym proboszczem swego czasu był sam Jan Długosz. Budynek ten zbudowany został na przełomie XII i XIII wieku, obecnie utrzymany jest w stylu gotyckim z elementami baroku. Jest to główna atrakcja turystyczna Kłobucka, przez którą przebiegają dwa szlaki turystyczne. Ponadto ciekawym elementem architektonicznym jest kłobucki pałac, będący niezwykłą neogotycką rezydencją z bardzo ciekawą przeszłością oraz budynek po łaźni miejskiej, w którym jeszcze do niedawna mieściła się siedziba Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kłobucku. W tym niesamowitym miasteczku warto zwrócić też uwagę na Rynek im. Jana Pawła II, na którym znajdziemy pomnik Jana Długosza oraz studnię. Dalej zielony szlak ciągnie się przez stację kolejową i dochodzi do wsi Mokra, gdzie na turystów czekają kolejne atrakcje. Tu z kolei warto zobaczyć drewnianą, zabytkową kaplicę w której znajdują się barokowe obrazy oraz pomnik, który upamiętnia zwycięską walkę ułanów 1939 roku. Ponadto w Mokrej znajduje się Muzeum Kultury Przeworskiej oraz Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą. Zielony Szlak Kłobucki biegnie dalej przez Zawady, nieopodal rzeki Liswarty (lewy dopływ Warty), gdzie pełno jest ośrodków wypoczynkowych. Drogą publiczną dochodzi on do wsi Popów, w której znajduje się kościół świętego Józefa Robotnika. Następnie szlak ciągnie się przez Brzózki do wsi Wąsocz Górny, gdzie znaleźć możemy kościół i kalwarię. Cały szlak można przejść na pieszo w ciągu około sześciu godzin. Jest to ciekawa alternatywa dla turystów zarówno z Polski, jak i z całego świata. Oferuje ona wiele interesujących kulturalno- historycznych atrakcji, które z pewnością zachwycą nawet najbardziej wymagającego turystę. Szlak ten pokazuje nam spory kawałek uroczej, turystycznej Polski.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1065