Ścieżka przyrodnicza "Świerczówka"

Adres:

Kolbuszowa

Ścieżka przyrodnicza Świerczówka to jedna z dwóch, obok Białkówki bardziej znanych tego typu ścieżek w powiecie kolbuszowskim.

Biegnie przez tereny leśne wokół Świerczowa. Ma łączną długość 8 km, na które składają się trzy pętle. Można ją pokonywać na rowerze, konno lub pieszo. Rozpoczyna się tuż za wsią, obok gospodarstwa agroturystycznego, gdzie można zarówno wynająć nocleg, jak i dogadać przejażdżkę konną. Gospodarstwo posiada też czynną bryczkę, którą można się przejechać. Dla małych dzieci przygotowano tam mini zoo, w którym zobaczą m. in. strusia, barana, kozy czy dziki. Powstaje także mały ogród botaniczny, w którym sadzi się kwiaty i rośliny takie jak konwalie, śnieżyczki czy czosnek niedźwiedzi. Poza lasem, wszystkie trzy pętle biegną częściowo drogami polnymi. Nie są szczególnie popularne i zatłoczone, więc można być pewnym całkowitego spokoju podczas wędrówki. Po drodze przygotowane są przystanki, na których jest miejsce do rozpalenia ogniska, są też tablice edukacyjne. Po drodze turyści mogą natknąć się m. in. na naturalne oczko wodne, łąkę, użytkowaną ekologicznie, a także na bardzo stary okaz buka, uznany za pomnik przyrody, o czym przypomina specjalna tabliczka na nim. Uważny obserwator dostrzeże też różnicę między lasem odnowionym przez leśników a odnawiającym się „własnymi siłami”. Warto na bieżąco orientować się w atrakcjach Świerczówki, bo jest ona cały czas rozwijana. Jest to ciekawa propozycja do spędzenia wolnego dnia, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy łatwo natknąć się na leśne zwierzęta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2762