Cmentarz żydowski w Kolbuszowej

Adres:

ul. Krakowska, Kolbuszowa

W województwie podkarpackim znajdziemy wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić, będąc w tych okolicach.

Jedną z ciekawszych miejscowości jest z pewnością Kolbuszowa – miasto położone nad rzeką Nil, na skraju Puszczy Sandomierskiej. Historia Kolbuszowej jest niezwykle interesująca. W dokumencie Józefa Karola Lubomirskiego znaleźć można informacje dotyczące lokacji Kolbuszowej, a miało to miejsce najprawdopodobniej przed 1683 rokiem. Kolbuszowa była ważnym miejscem na szlaku handlowym, który wiódł z Sandomierza do Przemyśla. Z handlem w tym miejscu bardzo mocno związani byli Żydzi, którzy w Kolbuszowej zaczęli osiedlać się około XVII wieku. Ich głównym zajęciem był handel oraz rzemiosło. Rozbudowywali oni miasto – dzięki Żydom właśnie powstała tutaj między innymi szkoła oraz szpital. Już w połowie XVIII wieku połowę mieszkańców Kolbuszowej stanowili Żydzi. Bardzo interesującym miejscem w Kolbuszowej jest cmentarz żydowski. To miejsce pamięci, które czynne było do czasów II wojny światowej, a według niektórych źródeł powstało już w 1830 roku. Powierzchnia cmentarza wynosi około 1, 6 hektara. Zachowało się w tym miejscu około pięćdziesięciu nagrobków. Są one kamienne i widnieją na nich napisy w kilku językach – polskim, niemieckim oraz hebrajskim. Pierwszy nagrobek powstał w tym miejscu prawdopodobnie około 1873 roku. Na cmentarzu żydowskim w Kolbuszowej znajdują się zbiorowe mogiły, gdzie pochowano około tysiąca Żydów, którzy zostali rozstrzelani podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Teren cmentarza jest ogrodzony i porośnięty lasem. Wejście na cmentarz możliwe jest dzięki stale otwartej bramie. W wyniku działań wojennych mury cmentarza zostały dość mocno zniszczone, natomiast dzięki staraniom rodziny Nissenbaumów, w 1989 roku część z nich została odnowiona. Podjęto się również uporządkowania całego terenu cmentarza. Polegało to między innymi na podniesieniu przewróconych i zniszczonych nagrobków. Kolbuszowa to miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w województwie podkarpackim. Szczególnie natomiast przypadnie do gustu miłośnikom historii oraz tym, którzy interesują się tematyką związaną z ludnością żydowską zamieszkującą ten teren.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2327