Czerwony szlak rowerowy: Brzezówka – Nowa Wieś

Adres:

Kolbuszowa

Wokół Kolbuszowej zostało wytyczonych kilka szlaków rowerowych dla turystów, którzy nie chcą poruszać się cały czas na piechotę, ani nie chcą być ograniczeni trasami miejscowej komunikacji autobusowej.

Najdłuższe z nich przekraczają 25 km, natomiast są też takie, które można przejechać bardzo szybko. Należy do nich szlak czerwony z Brzezówki do Nowej Wsi. Liczy on sobie ok. 3, 5 kilometra, a więc godzina spokojnie wystarczy, aby przejechać nim z postojami na zdjęcia czy podziwianie krajobrazów, bo szlak jest typowo krajobrazowy. Szlak czerwony jest jakby łącznikiem między szlakiem niebieskim a ścieżką przyrodniczą „Białkówka” i tak też zwykle jest wykorzystywany. Cały czas biegnie przez drogę asfaltową, a w drugim odcinku wzdłuż jednej z głównych ulic Nowej Wsi. Jadąc szlakiem, turyści przejeżdżają przez średni i stary las, głównie liściasty. W niektórych partiach jest on podmokły i wiosną zakwita w nim mnóstwo kwiatów, które lubią taki klimat. Brzezówka dawnymi czasy była wsią dworską należącą do hr. Artura Potockiego. W samej Brzezówce ciekawym obiektem, wartym zobaczenia, jest kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wybudowana w ostatniej dekadzie poprzedniego wieku, przyciąga wzrok dużą ilością ozdób i kameralnym, symetrycznym wnętrzem. Przed kaplicą postawiono małą dzwonnicę z jednym dzwonem. W środku m. in. kolorowe witraże z symbolami boskimi. W Brzezówce znajduje się  część Muzeum Kultury Ludowej. Przez muzeum przepływa strumyk Brzezówka, który jest dorzeczem Nilu. Rzeka Nil przepływa przez Brzezówkę, a dokładniej ta miejscowość leży w dolinie rzeki. Szlak ten można polecić także miłośnikom nordic walking. Z powodu przeciętnego natężenia ruchu można bezpiecznie maszerować tutaj z kijkami, tym bardziej że bliskość natury uprzyjemnia taki przemarsz. Szlak jest najczęściej odwiedzany w miesiącach wakacyjnych.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1397