Pozostałości po Pałacu Lubomirskich w Kolbuszowej

Adres:

Kolbuszowa

Województwo podkarpackie skupia wiele ciekawych miejscowości. Jedną z nich bez wątpienia jest Kolbuszowa.

To miejscowość, która leży na skraju Puszczy Sandomierskiej, a przepływa przez nią niewielka rzeczka - Nil. Znajdziemy tutaj wiele zabytków oraz ciekawych miejsc. W Kolbuszowej zobaczyć można ślady obwarowań Pałacu Kolbuszowskiego, który niegdyś pełnił funkcję rezydencji Lubomirskich. Pałac został wybudowany w 1616 roku przez Stanisława Lubomirskiego – wojewodę krakowskiego. Architektem, który nadzorował prace, był Tylman z Gameren, inżynier z Holandii. Niestety w 1768 roku pałac został spalony przez konfederatów barskich. Ruiny pałacu zostały całkowicie rozebrane około 1914 roku. Miejsce, w którym usytuowany był pałac Lubomirskich, wskazuje dzisiaj wypełniona wodą fosa. Niestety nie ma żadnych malowideł czy też zdjęć, które przedstawiałyby, jak wyglądała ta budowla za czasów swojej świetności. Można jednak powołać się na źródła pisane, które mówią, że był to dwukondygnacyjny, drewniany budynek. W miejscu, gdzie stał kiedyś pałac należący do rodziny Lubomirskich planowano przeprowadzić badania archeologiczne. Dokonane miały być badania geofizyczne, które pokazałyby, jak rozplanowany był cały budynek. Badania te miały również przynieść odpowiedź na pytanie czy istniała jakaś droga ewakuacji z pałacu. Wielu okolicznych mieszkańców liczyło również na odpowiedź na pytanie czy w pałacu znajdowały się lochy, a jeśli tak, to jak wyglądały. Umożliwiłoby to rekonstrukcję komputerową obiektu. Niestety nie udało się przeprowadzić zapowiadanych badań, ponieważ właściciel działki, na której kiedyś stał pałac, zmarł. Kolbuszowa to miejscowość, którą trzeba odwiedzić. Warto zobaczyć odnowioną płytę rynku, Park Jordanowski czy miejsce, gdzie kiedyś znajdował się Pałac Kolbuszowski. Niestety nie można go dzisiaj oglądać, ale mimo to, warto zgłębić jego historię. Będzie to szczególnie interesujące dla miłośników tej tematyki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3081