Czarny szlak rowerowy: „Rowerowy szlak architektury obronnej”

Adres:

Końskie

Będąc gościem ziemi świętokrzyskiej choć raz warto udać się na wycieczkę rowerową jedną z licznych, świetnie oznaczonych i przeznaczonych nawet dla największych amatorów, którzy z jazdą rowerem mają niewiele wspólnego.

Szczególnie interesującym i godnym polecenia jest czarny szlak ''rowerowy szlak architektury obronnej''. Całość ścieżki liczy sobie nieco ponad 500 kilometrów. To raj szczególnie dla pasjonatów historii, którzy często przybywają w te okolice, bo jak twierdzą pozwala im to na przeniesienie się kilkaset lat wstecz. Te ziemie widziały niejedno zarówno radość i szczęście po wygranej, ale również przelaną krew, smutek, rozpacz, złość. Swoją podróż po historii czarnym szlakiem rozpoczynamy w Końskich. Następnie oznaczenie trasy prowadzi przez Modliszewice - Kazanów - Chełmce - Podzamcze Pieszkowskie - Jaskinie Raj - Chęciny - Podzamcze Chęcińskie - Bolmin - Małogoszcz - Sobków - Mokrsko - Imielno - Pińczów - Chroberz - Stradów - Pełczysko - Wiślicę - Szczaworyż - Stopnicę - Rytwiany - Kurozwęki - Szydłów - Rembów - Ujazd - Konary Kolonia - Ossolin - Samborzec - Sandomierz - Kichary - Międzygórz - Tudorów - Opatów - Ptkanów - Podgrodzie - Ćmielów - Grzegorzowice - Dębno - Bodzentyn. Punktem zwieńczającym całą przejażdżkę rowerową po województwie Świętokrzyskim są Kielce. Na szlaku warto zwiedzić wiele miejsc między innymi Jaskinię Raj odkrytą stosunkowo niedawno, bowiem dopiero 1964 roku, jest ona swoistą ikoną tego, jak wygląda prawdziwy, podziemny kras. Naukowcy udowodnili że istnieje już od wieków, a około 40-50 tysięcy lat temu była mieszkaniem dla człowieka.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 531