Muzeum Zagłębia Staropolskiego

Adres:

ul. Słoneczna 19, Sielpia, 26-200 Końskie

Na południe od Końskich w odległości około 10 kilometrów znajduje się znana miejscowość wypoczynkowa - Sielpia Wielka.

Piękne lasy sosnowe, doskonale zagospodarowany zalew, zorganizowane kąpielisko przyciągają do Sielpi wielu turystów. Jedną z atrakcji miejscowości jest Muzeum Zagłębia Staropolskiego wraz z zabytkowymi urządzeniami przemysłowymi, mieszczącymi się w halach dawnej walcowni i pudlingarnii (stalowni). Zakład w XIX wieku przerabiał surówkę na żelazo kowalne. Funkcjonował do 1921 roku, a powstał z inicjatywy ks. Stanisława Staszica.

Zabytkowe budynki zakładu stanowią ciekawostkę założenia architektonicznego, bowiem w tym miejscu wybudowano nie tylko hale produkcyjne, ale też całą osadę robotniczą. Największa rozbudowa tego kombinatu miała miejsce w latach 1831-1841, dokonano jej według projektu Karola Knake. W skład osady fabrycznej weszły: suszarnia drewna, portiernia, budynek administracyjny, ujęcie wody, budynki mieszkalne osiedla fabrycznego, a nawet 4 kilometrowy kanał ulgi, który odprowadzał wodę wypływającą z zakładu znów do rzeki. Trzeba bowiem zaznaczyć, że siłę napędową zakładu stanowiła … woda! Stąd największy podziw budzi skryte wewnątrz hal produkcyjnych zachowane żeliwne, śródbierne koło napędowe, mające średnicę ponad 8 metrów. Niestety oryginalne wyposażenie fabryki nie zachowało się. Uznany za zabytek sztuki technicznej obiekt zniszczyli w okresie II wojny światowej niemieccy okupanci. Placówkę do życia znów powołano w 1962 r. przygotowując wewnątrz ekspozycję z maszyn i urządzeń gromadzonych m.in. z Białogonu, choć nie tylko. Wystawa zawiera ekspozycje zabytkowych odlewów żeliwnych, maszynę parową wielkopiecową, dmuchawy z Rzucowa, wiertarki, a także obrabiarki importowane z Anglii.

Obiekt nieczynny do odwołania

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1164