Niebieski szlak turystyczny im. Stanisława Malanowicza

Adres:

Końskie

Większość województwa Świętokrzyskiego stanowią piękne, naturalne krajobrazy idealne dla miłośników przyrody. Szczególnie Ziemia Konecka cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

Nie tylko ze względu na niewątpliwe walory estetyczne tych okolic, ale również dlatego że ścieżki zarówno piesze jak i rowerowe są długie, zadbane, bardzo dobrze oznaczone. Dodatkowo praktycznie na każdym z nich znajdują się wyjątkowe pomniki przyrody. Gmina Końskie słynie z trzech kolorowych szlaków turystycznych: czerwonego, niebieskiego oraz żółtego. Niebieski rozciąga się na długości 81 kilometrów, nazwany został imieniem Stanisława Malanowicza działacza gospodarczego i politycznego wywodzącego się z tych okolic (żył w latach 1877-1942). Szlak startuje ze wsi Kuźniaki, gdzie zanim wyruszymy w dalszą drogę obejrzeć możemy ruiny dawnego zakładu wielkopiecowego funkcjonującego tu pod koniec XIX wieku - obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Następnie szlak prowadzi nas przez takie miejscowości jak Góra Dobrzeszowska - Gruszka - Węgrzyn - Grębosze - Mościska - Sielpia - Piekło. Tu warto na chwilę zatrzymać się w celu obejrzenia zespołu skałek Piekło Gatniki powstałych z piaskowca jurajskigo. Dalej szlak prowadzi nas przez miejscowości takie jak Niebo - Końskie - Stara Kuźnica - Piasek - Furmanów - Rezerwat ''Skałki Piekło nad Niekłaniem'' - Rędocin - Rezerwat ''Ciechostowice'' - Majdów - Pogorzałe. Cała trasa niebieskiego szlaku jest stosunkowo długa i pieszo bardzo ciężko byłoby nam ją przebyć. Jednak warto poszukać w okolicach gospodarstw agroturystycznych, gdzie będziemy mogli odpocząć i zregenerować siły do dalszej wędrówki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1722