Żydowskie Muzeum Galicja

Wstęp:

Płatny

Adres:

Dajwór 18, 31-052 Kraków

Telefon:

(+48) 12 421 68 42

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Żydowskie muzeum w Krakowie znajdujące się przy ulicy Dajwór zostało założone w roku 2004. Jest ono naprawdę sporych rozmiarów, ponieważ jego powierzchnia to blisko kilometr kwadratowy.

Muzeum te utworzono w starej fabryce mebli, która była fabryką żydowską. Co możemy w tym muzeum zobaczyć? Przede wszystkim tak jak nazwa wskazuje muzeum te zajmuje się tematyką żydowską. Zobaczymy tutaj przede wszystkim masę fotografii związanych z ludnością żydowską i ich kulturą. Muzeum te prowadzi także działalność o profilu edukacyjnym. Przychodzą tutaj na warsztaty uczniowie szkół i dowiadują się wielu ciekawych rzeczy na temat ludności żydowskiej i przeszłości Krakowa związanej właśnie z żydami.

Muzeum Żydowskie Galicja posiada wiele wystaw. Niektóre z nich są wystawami stałymi, inne natomiast czasowymi. Podobnie jest w większości innych tego typu placówkach, ponieważ nie stać muzeów na to, aby cały czas utrzymywać u siebie tak dużą ofertę wystaw. Wiele z nich krąży również po całym świecie, aby inni mogli nacieszyć wzrok ciekawymi eksponatami, których na co dzień nie mają możliwości w swoim mieście zobaczyć. Główna wystawa to wystawa fotograficzna. Możemy tutaj zobaczyć fotografie przedstawiające pamiątki i obiekty, które należały niegdyś do ludności żydowskiej i są z nią silnie związane. Wiele fotografii wykonano kilkadziesiąt lat temu. Wystawa jednak zawiera również w miarę aktualne fotografie tych samych obiektów i przedmiotów po to, aby można było porównać to jak wyglądały one dawniej, a jak wyglądają aktualnie. Widać, jak zachowały się pamiątki i obiekty związane z kulturą żydowską na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Żydowskie Muzeum Galicja jest bardzo ciekawym miejscem, wartym uwagi. Szczególnie jednak zachwyceni z jego zwiedzenia będą osoby, które interesują się tematyką ludności żydowskiej. W Polsce mamy bardzo wiele obiektów związanych z kulturą żydowską. Kraków jest jednak takim miejscem, gdzie tego typu obiekty są chyba najbardziej skumulowane w jednym miejscu. Jeśli interesujemy się, bądź zaczynamy interesować się kulturą żydowską, to warto swoją przygodę z tą ciekawa i interesującą kulturą i ludnością rozpocząć właśnie od Krakowa. Jest tu wiele ważnych miejsc, które warto odwiedzić a jednym z nich jest niewątpliwie właśnie Muzeum Żydowskie Galicja.

Jeśli mamy tylko taką możliwość to tutaj przybądźmy. Nie będziemy żałować, o ile lubimy zwiedzać różnego rodzaju muzea i poznawać ciekawą, choć nie jeden raz dramatyczną przeszłość.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1420