Barbakan

Adres:

Basztowa, 30-547 Kraków

e-mail:

celestat[at]mhk.pl

W Krakowie w pobliżu plant znajduje się sporej wielkości obiekt, który jest Barbakanem. Jest to pozostałość po murach miasta, które miały chronić je przed najazdem z zewnątrz.

Jest to bardzo interesujący obiekt, który pokazuje to jak silną obronę posiadał Kraków. Podobno mury Barbakanu mają grubość nawet 3 metrów i więcej. Jest to więc naprawdę wytrzymała budowla. Barbakan został wybudowany około XV wieku. Miasto wtedy zaczynało się solidnie rozrastać i konieczna była jego odpowiednia obrona. Oprócz grubego muru wejście do miasta było zabezpieczone przez wodę. Do bram można było dostać się tylko po zwodzonych mostach. Barbakan tak jak już zostało to wspomniane powstał w XV wieku, a dokładniej pod jego koniec w latach 1498-1499. Został on więc wybudowany w czasach, gdy panował król Jan I Olbracht. Barbakan i mury obronne w znacznym stopniu umożliwiały ochronę miasta.

Kilka wieków później chciano jednak je zniszczyć. W roku 1816 istniał pomysł, aby Barbakan, a także Bramę Floriańską wyburzyć. Dziś te dwa obiekty są naprawdę sporą atrakcją turystyczną i ludzi, którzy przyjeżdżają do Krakowa odwiedzają te zabytki. Dziś naprawdę trudno uwierzyć w to, że ktoś chciał tak wyjątkowe obiekty usunąć z miasta. Śmieszne jest również to z jakiego powodu jednak tego nie zrobiono. Tak naprawdę głównie dlatego Barbakan i Brama Floriańska nadal stoją tam, gdzie je wybudowano, ponieważ w pierwszej połowie XIX wieku stwierdzono jednak, że jeśli się je zburzy, to będą w stronę centrum miasta wiały silne wiatry, a zabudowania skutecznie od tego ochraniały. Jeśli mamy tylko taką możliwość to jak najbardziej Barbakan w Krakowie powinniśmy odwiedzić. Zaletą tego miejsca jest to, że znajduje się ono przy samych plantach, więc jeśli będziemy na przykład na nich wypoczywać, to zawsze możemy zdecydować się właśnie na zwiedzanie Barbakanu. Jego wnętrze jest również bardzo ciekawe. Podobno jego średnica to ponad 24 metry. Nie zawsze jest to niestety możliwe, ale czasem udostępniony jest on do zwiedzania również w środku.

Jeśli znajdziemy się jednak w Krakowie w czasie, gdy Barbakan jest czynny dla zwiedzających, to wejdźmy do jego środka. Nie będziemy żałować, ponieważ wrażenia są niesamowite. Dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę jak silną był ochroną dla miasta Krakowa. Dopiero po wejściu do jego wnętrza, zauważamy jego wielkość, grubość ścian. Bilety również nie należą do najdroższych, więc nie jest to jakiś gigantyczny wydatek, a na pewno będzie to niezapomniana dla nas wycieczka.

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 6109