Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie

Adres:

Wawel 3, 31-001 Kraków

Telefon:

(+48) 572 293 828

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Bazylika ta znajduje się na Wawelu. Jest sporą atrakcją Krakowa i praktycznie każdy kto przyjeżdża do tego miasta zwiedzić je, odwiedza również tutejszą bazylikę archikatedralną.

Z placu na Wawelu jest naprawdę przepiękny widok na całą bazylikę. Wiele osób jest zdania, że nie ma ważniejszego pod względem historycznym miejsca w naszym kraju niż właśnie tutejsza bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Bazylika Archikatedralna, którą dziś możemy podziwiać nie wyglądała tak od zawsze. Istniały tutaj dwie katedry. Pierwsza budowana była około tysiąca lat temu. Była to katedra pod wezwaniem św. Wacława. Drugą natomiast budowano dopiero około stu lat później. Wybudowano również grobowiec, w którym spoczęły szczątki po św. Stanisławie. 

Dopiero w XIV wieku wybudowano dzisiejszą katedrę. Wybudowano ją tak, aby znajdowała się w miejscu poprzedniej katedry św. Stanisława, gdzie złożone były jego relikwie. Na przestrzeni lat obiekt ten wymagał niemałego wkładu finansowego, aby mógł utrzymać się w takim stanie. W XIX i XX wieku zbierano m. in. na to fundusze. Bazylika archikatedralna jest dziś wykonana z cegły. Wewnątrz możemy doszukać się bardzo wielu cech budowli barokowych. Wnętrze obiektu zostało niestety w dużym stopniu zniszczone w XVIII wieku. Na szczęście udało się je wyremontować. Bazylika otoczona jest ona trzema wieżami. Jest to Wieża Zygmuntowska, Zegarowa, a także Wikaryjska. W bazylice znajdują się kaplice poświęcone różnym świętym. Na przestrzeni lat kaplic powstawało coraz więcej to i całość budowli musiała zostać powiększona. Dzięki temu dziś możemy podziwiać tak przepiękne wnętrze. Między innymi w południowej nawie znajdują się kaplice Świętokrzyska, Szafrańców, Wazów, a także Potockich. W nawie północnej znajdziemy kaplicę Czartoryskich, św. Trójcy, a także kaplicę biskupa Samuela Maciejowskiego. W bazylice Archikatedralnej jest naprawdę bardzo wiele ciekawych i wartych zobaczenia dzieł sztuki, ponieważ wszystkie rzeźby, malunki, są przepięknymi dziełami sztuki. Mamy możliwość zatrzymać się w pobliżu ołtarza koronacyjnego, gdzie koronowani byli polscy królowie. Jest to naprawdę niezwykłe przeżycie.

Warto się tutaj udać również po to, aby zobaczyć miejsce pochówku polskich królów. Oprócz nich spoczywa tu m. in. Józef Piłsudski, a także Lech i Maria Kaczyńscy. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to jak najbardziej warto te przepiękne i niezwykłe miejsce zobaczyć na własne oczy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1843