Brama Floriańska

Adres:

Stare Miasto, 30-001 Kraków

Jest niewątpliwie atrakcją Krakowa. Znajduje się ona na Starym Mieście, które jest najchętniej odwiedzaną przez turystów częścią tego przepięknego i historycznego już miasta.

Brama Floriańska została stworzono około XIII wieku. Jej znaczenie było reprezentacyjne. Stała ona na drodze do miasta, którą podążał sam król, ale także wszyscy ci, którzy przyjeżdżali tutaj go odwiedzić. Wjeżdżając na teren Krakowa przejeżdżali przez potężną bramę, która pokazywała siłę tego miasta. Z czasem Brama Floriańska otrzymała zadaszenie, które zostało wykonane w roku 1660. Ufundował je Jan Zaleski. Z czasem brama ta ulegała różnym zmianom i remontom. W roku 1840 dodano do bramy balkonik. Kilkadziesiąt lat później dodano do niej również kapliczkę.

Dziś możemy podziwiać tę bramę, kiedy tylko chcemy. Jest ona połączona z częścią murów miasta, które pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Trzeba przyznać, że Brama Floriańska po dziś dzień robi wrażenie na osobach, które ją oglądają. Jest ona niezwykłym obiektem w Krakowie. Warto naprawdę ją zobaczyć na własne oczy. Poczucie tego, że kiedyś przez tę bramę przejeżdżali wielcy królowie, którzy jechali na Wawel, naprawdę jest niesamowite. Tego obiektu nie można ominąć, jeśli znajdziemy się w Krakowie i będziemy te miasto zwiedzać. Przede wszystkim trzeba właśnie zwiedzić Stare Miasto, a Brama Floriańska właśnie tam się znajduje. Z ciekawostek warto wiedzieć o tym, że jest ona naprawdę sporych rozmiarów. Jej wysokość to podobno ponad 34 metry. 

Bramę Floriańską warto oglądać nie tylko w ciągu dnia. Warto przyjrzeć się jej również w nocy, ponieważ jest wtedy przepięknie oświetlona, co nadaje jej klimatu tajemniczości. Na Starym Mieście można spędzić naprawdę sporą ilość wolnego czasu i tak naprawdę zawsze będzie nam mało. Kraków pod względem turystycznym to przede wszystkim właśnie Stare Miasto, czyli Kościół Mariacki, Kazimierz, Wawel, Brama Floriańska, Sukiennice. To te miejsca warto zobaczyć tutaj przede wszystkim. Wszystko inne możemy odwiedzić, jeśli znajdzie się na to jeszcze czas. Będąc jednak w Krakowie i nie zwiedzić w wystarczający sposób Starego Miasta, to po prostu grzech. Brama Floriańska jest takim obiektem, który może być pierwszym punktem naszej długiej wycieczki po Krakowie. Na koniec warto wiedzieć jeszcze, że Brama Floriańska kilkukrotnie miała być wyburzana. Na szczęście nigdy nie doszło to do skutku. Gdyby tak się stało to Kraków straciłby przepiękny i bardzo ważny zabytek, jakim ona niewątpliwie jest.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2473