Cmentarz Remuh

Adres:

Szeroka 40, 31-053 Kraków

Jest to znany w Krakowie cmentarz ludności żydowskiej. Warto wiedzieć, że cmentarz Remuh jest jednym z najstarszych na naszym kontynencie, a na pewno najstarszy właśnie w Krakowie.

Założono go w pierwszej połowie XVI wieku i zlokalizowany jest w dzielnicy Kazimierz. Był on użytkowany do około 1800 roku, ponieważ właśnie wtedy zdecydowano się na jego zamknięcie. Mówi się, że powodem zamknięcia była zbyt mała odległość od centrum miasta, ale czy rzeczywiście tak było nie możemy tego stwierdzić. W XX wieku zdecydowano się na restaurację tego obiektu po to, aby mógł istnieć po dziś dzień, ponieważ jakby nie było jest to istotne miejsce szczególnie dla ludności żydowskiej. 

Cmentarz ten w swojej historii ma bardzo przykre momenty. Przede wszystkim jest to okres II Wojny Światowej, gdy został on praktycznie doszczętnie zniszczony a na jego terytorium urządzono wysypisko śmieci. Żydowskich nagrobków ocalało wtedy naprawdę niewiele, bo około 20. Na szczęście po wojnie zdecydowano się na odbudowę i odnowienie cmentarza. Po zakończeniu bardzo skomplikowanych prac archeologicznych udało się odnaleźć kilkaset nagrobków. Na cmentarzu tym leży bardzo wiele znanych osób pochodzenia żydowskiego. Jeśli ktoś interesuje się kulturą i historią żydowską, to jak najbardziej powinien, a nawet musi się tutaj wybrać. Jest to niezwykłe miejsce. Warto także wspomnieć o tym, że znajduje się tu grób, który odwiedzają ludzie z niemal całego świata. Jest to grób Mojżesza Isserlesa. Zmarł on w roku 1572. Ludność żydowska przyjeżdża tutaj modląc się przy jego grobie o wstawiennictwo u Boga. Z ciekawostek warto również wiedzieć, że jest to jedyny nagrobek, który nie został zniszczony podczas wojny a także przez tak ogromny okres czasu. Reszta grobów w mniejszym bądź większym stopniu została zniszczona. Czy warto odwiedzić ten przepiękny i wyjątkowy cmentarz pochodzący z okolic XVI wieku? Oczywiście, że jak najbardziej warto. Trzeba pamiętać również o tym, że znajduje się tutaj bardzo wiele ciekawych innych miejsc. Warto odwiedzić całą dzielnicę Kazimierz, która jest żydowską dzielnicą Krakowa. W Polsce jest bardzo wiele miejsc poświęconych żydom.

Jeśli dopiero zaczynamy się interesować tematyką żydowską, to swoją wiedzę warto zacząć zgłębiać właśnie od Krakowa, dzielnicy Kazimierz oraz cmentarza Remuh. Na pewno nie będziemy zawiedzeni, natomiast zachwycimy się tym wyjątkowym miejscem, które pragnie zobaczyć ogromna ilość osób. Nie wszyscy jednak mają możliwość się tutaj pojawić.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 806