Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wstęp:

Płatny

Adres:

Jagiellońska 15, 30-001 Kraków

Kraków jest miastem z bardzo wieloma wartymi odwiedzenia miejscami. Takim miejscem jest na pewno Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Znajduje się ono w okolicy ulicy Św. Anny oraz Jagiellońskiej. Przez lata budynek znajdujący się na tych ulicach przechodził wiele remontów. Funkcjonowała tu m. in. Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 1949 do 1964 trwały prace remontowe budynku, aby przywrócić mu wygląd z lat świetności. Gdy już udało się obiekt wyremontować zdecydowano, że uruchomi się w nim muzeum. 

W muzeum tym możemy podziwiać bardzo wiele ekspozycji. Mamy tutaj do zwiedzenia bibliotekę, dawną jadalnię, skarbiec, a także pokoje profesorskie, aule, a także wiele innych ciekawych rzeczy. W wystawie bibliotecznej najbardziej interesującymi obiektami są księgozbiory pochodzące z okresu od XVII do XIX wieku. Warto również zainteresować się portretami, na których widnieją osoby, które wspierały rozwój Jagiellońskiej Biblioteki. Kolejną wystawą jest jadalnia zwana inaczej „Stuba communis”. To tutaj mieszkańcy uniwersyteccy spożywali posiłki, przy czym więc również spędzali ze sobą wolny czas. Znajduje się tutaj przepiękna rzeźba, która przedstawia Kazimierza Wielkiego. Podobno jest to rzeźba pochodząca z roku 1380. Gdy przejdziemy do Skarbca to tak naprawdę powinniśmy zainteresować się i z uwagą przyjrzeć się wszystkim obiektom jakie się tam znajdują. Są one po prostu niesamowite. Na pewno uwagę przyciągnie rektorski pierścień pochodzący z 1900 roku, czy rektorskie berła. Kolejną częścią muzea są profesorskie pokoje. To właśnie w takich miejscach mieszkali profesorowie, którzy na Uniwersytecie Jagiellońskim pracowali. Możemy zobaczyć wystrój wnętrz w jakich przyszło im mieszkać, a także przedmioty z jakich na co dzień korzystali. 

Oprócz wymienionych wyżej wystaw możemy zobaczyć także pokój Kopernika, aule, wspaniałe schody rektorskie, które są zarezerwowane dla najważniejszych gości tego obiektu. W końcu możemy zobaczyć mieszkanie św. Jana Kantego, a także Zieloną Salę, gdzie znajdziemy obrazy Matejki, ale również wielu innych artystów. Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego jest naprawdę warte odwiedzenia. Możemy tutaj również trafić na wystawy czasowe. Można wtedy wybrać się na taką wystawę wraz z darmowym wstępem i zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Uniwersytet Jagielloński zadbał o to, aby historia tego miejsca nie została zapomniana. Warto tutaj przyjść po to, żeby dowiedzieć się czegoś na temat tego najpopularniejszego uniwersytetu w naszym kraju.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1683