Dom Matejki

Wstęp:

Płatny

Adres:

Ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków  

Telefon:

+48 12 433 59 60

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W Krakowie znajduje się znane w Polsce muzeum poświęcone postaci jaką był Jan Matejko. Założono je w roku 1895. Dom Jana Matejki jest muzeum, które dziś prezentuje eksponaty związane z tą wybitną postacią.

Muzeum te zawiera naprawdę bardzo wiele eksponatów związanych z Janem Matejko. Szacuje się, że dziś jest ich już około 6000. Jest więc to naprawdę ogromna ilość. Tak naprawdę, aby każdy przedmiot obejrzeć i wystarczająco mu się przyjrzeć, to potrzeba byłoby spędzić w tym muzeum co najmniej kilka dni. Turyści nie są więc w stanie zapoznać się ze wszystkimi eksponatami w wystarczający dla nich sposób. 

Muzeum w domu Matejki możemy odwiedzać od wtorku do niedzieli. W poniedziałki obiekt jest nieczynny i niedostępny dla zwiedzających. Oczywiście jak w każdym muzeum czekają tu na nas wystawy czasowe jak i stałe. Wśród zbiorów Jana Matejki warto zainteresować się jego szkicami, które pierwszy raz zostały przedstawione w drugiej połowie XIX wieku. Dzieła Jana Matejki możemy odnaleźć w wielu miejscach w Krakowie. Nic więc dziwnego, że wszystkie z nim związanego w muzeum nie uświadczymy, ponieważ jego wystawa tak naprawdę znajduje się w całym mieście. W domu Matejki możemy zobaczyć przedmioty związane nie tylko z nim, ale także z jego rodziną. Zobaczymy tu przedmioty żony Teodory, a także dzieci, Tadeusza oraz Heleny, beaty, Jerzego i Reginy. Wśród przedmiotów, które w tym miejscu zobaczymy są przede wszystkim należące do rodziny listy, fotografie, a także różnego rodzaju dokumenty. Oczywiście nie zabraknie w muzeum prac Matejki, które tworzył tylko na własny użytek i tak naprawdę świat o nich nie wiedział, dopóki nie zostały odkryte po jego śmierci. Z ciekawostek warto również wspomnieć o tym, że Dom Matejki nie jest tylko i wyłącznie muzeum. Jest to także miejsce, gdzie prowadzone są zajęcia muzyczne, plastyczne, a także wykłady związane z Matejkiem. Podsumowując, czy warto to miejsce odwiedzić? Jan Matejko był bardzo istotną osobistością, która miała duże znaczenie w Krakowie. Jego dzieła możemy zobaczyć w bardzo wielu miejscach i właśnie ze względu na to jak najbardziej warto do Domu Matejki się wybrać. Jest to wyjątkowe i bardzo ciekawe miejsce, gdzie możemy poznać wiele prac tego artysty a także dowiedzieć się ciekawych informacji na temat jego życia i życia jego rodziny.

Wszyscy co mają tylko taką możliwość powinni skorzystać z okazji i wybrać się obejrzeć wystawy i eksponaty zgromadzone w tym muzeum. Nikt nie będzie zawiedziony, ponieważ czas spędzony w tym miejscu jest czasem świetnie wykorzystanym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1482