Droga Skazańców

Adres:

Kraków

Krakowska Droga Skazańców nazywana jest również Via Dolorosa. Jest to trasa jaką musieli dawniej przebyć skazańcy, aż do miejsca, w którym znajdowała się szubienica.

Trasa ta prowadzi od Ratusza przez ulice Sławkowską oraz Długą. Droga Skazańców była bardzo popularna. Ludzie wiedząc o tym, że ktoś został za coś skazany, czekali przy trasie, żeby osobę zobaczyć, a następnie iść za nią, aż do miejsca, w którym znajdowała się szubienica. Według różnych źródeł uważa się, że ostatnia publiczna egzekucja w mieście miała miejsce pod koniec XVIII wieku. Było to w roku 1794. Skazano wtedy duchownego, który pomagał Rosjanom, chcącym zaatakować Polaków. 

Droga Skazańców jest na pewno jakąś atrakcją turystyczną jednak nie na tyle ważną, aby właśnie dla niej do Krakowa przyjechać. Raczej powinno się ją traktować jako ciekawostkę, ponieważ jest interesująca w jakimś stopniu jednak nie aż tak jak wiele innych miejsc i obiektów w tym niezwykłym mieście. Warto wspomnieć również o karach jakie w tamtych czasach funkcjonowały. Chłostano zbrodniarzy jednak również obcinano im uszy a nawet wypalano krzyże na czołach. Można było również zostać wygnanym z miasta jednak najgorszą karą była właśnie kara śmierci, a egzekucję przeprowadzano właśnie na szubienicy. Kraków ze względu na swoją historię może nas zaskoczyć jeszcze wieloma rzeczami. Nawet taka ciekawostka na temat Drogi Skazańców i tego, którędy ona przebiegała jest miłą i ciekawą rzeczą, tym bardziej jeśli interesujemy się tym miastem i chcemy jak najwięcej o nim wiedzieć i o jego historii. Jeśli zwiedzamy Kraków i jego atrakcje to warto przy okazji zapoznać się z historią Drogi Skazańców, jednak nie jest to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do tego miasta. Ci, którzy mają naprawdę ograniczoną ilość czasu jaką mogą w Krakowie spędzić, powinni z Drogi Skazańców zrezygnować, ponieważ nie jest to aż tak ważny element, który trzeba byłoby koniecznie zobaczyć. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wycieczek, które oferują właśnie przejście trasą jaką jest Droga Skazańców. Nie są to tanie wycieczki i tak naprawdę to nie warto ich wykupywać. Masa ludzi jednak nie ma pojęcia czym Droga Skazańców jest i decyduje się płacić spore sumy pieniędzy, aby wynająć przewodnika i tę trasę turystyczną przebyć. Nie dajmy się naciągnąć. Jeśli chcemy rzeczywiście zwiedzić Kraków to niekoniecznie musimy od razu decydować się na przewodników. Sami również możemy te miasto spokojnie zwiedzić. Droga Skazańców nie jest atrakcją, która warta jest wydawania pieniędzy. Jeśli jednak wiemy o niej i sami potrafimy nią podążać, to warto to zrobić.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2157