Fabryka Schindlera

Wstęp:

Płatny

Adres:

Lipowa 4F, 30-702 Kraków

Telefon:

+48 12 257-10-17

e-mail:

fabrykaschindlera[at]mhk.pl

Jest to znana fabryka w Krakowie. Założono ją w roku 1937, więc stosunkowo na krótko przed wybuchem II Wojny Światowej.

W miejscu tym zajmowano się w tamtym czasie produkcją naczyń. Były to produkty emaliowane oraz blaszane. W trakcie wojny zajęta została przez Niemców i również była przez ten czas przez nich prowadzona. Tak naprawdę aż do 1945 roku funkcjonowała ona pod kierownictwem Schindlera. Głównie pracownikami w fabryce byli żydzi, ponieważ Schindler chciał ich uratować przed śmiercią. Znajdowali się oni na jego liście pracowników, dzięki czemu nie wywożono ich do obozów zagłady. 

Fabryka ta po zakończeniu się II Wojny Światowej stała się obiektem państwowym. Dopiero na początku XXI wieku zdecydowano się, że zostanie tu utworzony jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Krakowa, a także Muzeum Sztuki Współczesnej. Jedna z wystaw dotyczy Krakowa i tego jak wyglądało życie w tym mieście w latach 1939-1945. Dowiemy się wiele na temat samej fabryki. Jak ona w tamtych czasach funkcjonowała. Jest to naprawdę wspaniała wystawa. Mieszkańcy Krakowa bardzo chętnie tutaj przychodzą, aby dowiedzieć się czegoś na temat funkcjonowania miasta podczas wojny, a także na temat ludności Polskiej, która w Krakowie wtedy mieszkała. Turyści również tu przyjeżdżają bardzo chętnie. Również duży wpływ na to ma zapewne film, który cieszy się dużą popularnością, a którego tytuł to „Lista Schindlera”. Muzeum Historyczne Krakowa, którego oddział znajduje się właśnie w Fabryce Schindlera, po prostu trzeba odwiedzić. Na terenie fabryki zostało założone również wspomniane już wcześniej Muzeum Sztuki Współczesnej. Warto je również odwiedzić. Powstało ono w roku 2010 jednak nie zostało od razu otworzone do publicznego odwiedzania. Potrzeba było sporo czasu, aby obiekt ten w końcu mogli odwiedzać turyści. W muzeum tym zobaczymy przede wszystkim różnego rodzaju dzieła sztuki, które pochodzą tak naprawdę z XXI wieku. Są to jak najbardziej warte uwagi dzieła, jednak całkiem odmienne od tych, które dotychczas podziwialiśmy w muzeach. Jak najbardziej warto jednak zapoznać się również ze sztuką nowoczesną. 

Każdy kto znajdzie się w pobliżu Fabryki Schindlera na pewno nie powinien obok tego miejsca przejść obojętnie. Jest to naprawdę miejsce o dużym znaczeniu historycznym, który warto odwiedzić. Muzeum, które w fabryce się znajduje przedstawia bardzo interesujące fakty związane z II Wojną Światową. Jeśli więc interesujemy się tematyką Wojen Światowych, to tym bardziej powinniśmy się tutaj znaleźć.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2226