Filharmonia im. Karola Szymanowskiego

Wstęp:

Płatny

Adres:

Zwierzyniecka 1, 30-001 Kraków

Telefon:

12 422 94 77

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Filharmonia ta należy do najważniejszych sal koncertowych w mieście jakim jest Kraków. Znajdziemy ją w okolicy ulicy Zwierzynieckiej.

Warto wiedzieć, że w okresie trwania II Wojny Światowej filharmonia miała bardzo duże znaczenie. Była to oaza dla wszystkich tych, którzy w niej grali. Nie byli oni wywożeni do obozów koncentracyjnych. Grając w filharmonii mogli czuć się w miarę bezpiecznie, oczywiście na tyle, na ile można było w tamtych czasach czuć się bezpiecznie. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego była pierwszą filharmonią po zakończeniu się II Wojny Światowej.

Uroczyste jej otwarcie miało miejsce w roku 1945. Jeżeli lubimy koncerty filharmonijne to jak najbardziej warto te miejsce odwiedzić. Filharmonia ta ma to coś w sobie. Posiada duszę, której brakuje wielu innym tego typu miejscom. Jest to miejsce historyczne, które przetrwało wojnę. Jeśli nie lubimy koncertów tego typu to i tak warto się tutaj wybrać. Nie musimy przecież przychodzić na koncert. Warto jednak obejrzeć budynek, w którym mieści się filharmonia, ponieważ jest on jak najbardziej wart uwagi. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego znajduje się w budynku, który został wybudowany w 1931 roku. W tamtym okresie pełnił on jednak całkiem odmienną funkcję. Nie mieściła się tutaj filharmonia, natomiast był to dom katolicki. Dziś jednak mieści się tu filharmonia, która posiada całkiem sporą salę koncertową. Według szacunków zmieści się tutaj prawie 700 osób na widowni. Dzisiejsza filharmonia im. Karola Szymanowskiego to nie tylko ogromna sala koncertowa. Znajdują się tutaj również mniejsze sale, które są wykorzystywane do mniejszych, bardziej kameralnych przedsięwzięć. Wnętrze filharmonii zachwyca odwiedzających głównie za sprawą przepięknych organów, które zostały tu wybudowane w roku 1996. Są to organy Johannes Klais Orgelbau. Jest to firma mieszcząca się w Bonn.

Warto również wspomnieć o tym, że wcześniej były tu inne organy jednak uległy one zniszczeniu za sprawą pożaru jaki miał miejsce w tej filharmonii w roku 1991. Filharmonia im. Karola Szymanowskiego jest niezwykłym miejscem. Naprawdę jest warta uwagi. Szczególnie zachwycą się nią wszyscy ci, którzy kochają sztukę. Będą oni zachwyceni wizytą w tym miejscu. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do słuszności odwiedzenia tutejszej filharmonii to i tak warto to zrobić. Może akurat za sprawą tego niezwykłego miejsca zmienimy zdanie na temat tego typu sztuki. Jest to naprawdę bardzo prawdopodobne, że tak będzie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1168