Kaplica Zygmuntowska na Wawelu

Adres:

Wawel, 30-001 Kraków

Jest to jedna z wielu kaplic na Wawelu. Jest ona jednak chyba najpopularniejszą z tutejszych kaplic.

Od zewnętrznej strony widzimy jak przykryta jest przepiękną złotą kopułą. Naprawdę może się podobać i zachwycać turystów, którzy się tutaj wybiorą na zwiedzanie Wawelu. Kaplica Zygmuntowska jest elementem, który wyróżnia się na Wawelu. Kaplica została wybudowana w stylu renesansowym. Znajdują się w niej nagrobki Zygmunta I Starego, który był inicjatorem budowy tej wspaniałej kaplicy. Znajdziemy tu również jego syna, którym był Zygmunt II August, a także Anny, która była córką Zygmunta Starego i siostrą Zygmunta II Augusta. W kaplicy znalazło się także miejsce na przepiękny ołtarz ofiarowany Najświętszej Marii Pannie. Według różnych opinii nagrobki zostały umiejscowione naprzeciw ołtarza po to, aby w przyszłości pochowani mogli zmartwychwstać właśnie dzięki wstawiennictwu za nimi Najświętszej Marii Panny. Nagrobki są naprawdę przepięknie wykonane. Zadbano o najdrobniejsze detale tak, aby mogły zachwycać osoby, które będą je oglądać.

Kaplicę Zygmuntowską na Wawelu naprawdę warto obejrzeć. Trzeba to jednak robić ze spokojem i przeznaczyć na to trochę wolnego czasu. Zachwycić się tym miejscem można tak naprawdę tylko wtedy, gdy dostrzeże się wszystkie jego elementy. Klimat tej kaplicy jest naprawdę nieziemski. Po wejściu do niej czuć, że została wykonana ona z ogromną starannością. Tak rzeczywiście było. Warto również wiedzieć o tym, że na początku nie miała być ona przeznaczona dla wszystkich, którzy zostali w niej pochowani. Początkowo miał tam się znaleźć tylko Zygmunt I Stary. Nawet jego nagrobek został wykonany jeszcze wtedy, gdy sam Zygmunt I Stary żył. Po jego śmierci, a także po śmierci Zygmunta II Augusta zdecydowano jednak, że zostanie on również pochowany w tym miejscu.

Kaplica Zygmuntowska jest dostępna do zwiedzania dla każdego, kto znajdzie się na Wawelu. Warto z tej okazji niewątpliwie skorzystać. Jest to wspaniałe miejsce o wartości historycznej. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że ołtarz, jaki w tej kaplicy możemy podziwiać pochodzi z okolic 1531 – 1538 roku. Pracowało nad nim kilku artystów byli to m. in. Hans Durer, Melchior Baier, Pankracy Labenwolf, a także Piotr Flotner i Georg Pencz. Ich dzieło jest dziś znane niemal na całym świecie. Kaplica Zygmuntowska tak samo jak krakowski Wawel są odwiedzane przez turystów z całego świata. Każdego dnia możemy w tym miejscu spotkać zagranicznych turystów, którzy przyjechali do Krakowa głównie po to, aby zwiedzić właśnie Wawel. Warto do nich

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 5366