Kościół Mariacki w Krakowie

Adres:

plac Mariacki 5, 31-042 Kraków

Telefon:

12 422 05 21

Można powiedzieć, że jest to najważniejszy kościół w Krakowie zaraz po Wawelskiej katedrze. Jest to kościół, o którym słyszał niemal każdy i każdy powinien go odwiedzić.

Tym bardziej jeśli ma okazję być w Krakowie. Kościół Mariacki jest obiektem wybudowanym w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Jego historia jest jednak znacznie odleglejsza. Pierwszy kościół znajdował się w tym miejscu już w XIII wieku. W kolejnych latach ulegał on modernizacji i ciągłej rozbudowie. Rozbudowa była również konieczna, ponieważ miasto te po części zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Dziś może się to nam wydawać co najmniej dziwne, że Kraków zmagał się z tego typu kataklizmem jednak wszystko wskazuje na to, że wiele wieków temu rzeczywiście tak było.

Kościół Mariacki zachwyca swoim wnętrzem, ale również na zewnątrz. Głównym rzucającym się w oczy jest ołtarz Wita Stwosza, który pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Jest to przepiękny ołtarz, na którego skrzydłach możemy podziwiać wspaniałe płaskorzeźby. Przedstawiają one życie Jezusa i Matki Boskiej. Nad tym ołtarzem można zachwycać się godzinami. Nic dziwnego więc, że turyści w Kościele Mariackim spędzają tak wiele wolnego czasu. Wewnątrz znajdziemy także nagrobki niektórych mieszkańców miasta. Z ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że w XVIII wieku był zamiar zmiany ołtarza Wita Stwosza na jakiś inny. Panujący w tym czasie proboszcz Kościoła Mariackiego, chciał dokonać takiej zmiany jednak nie doszła ona do skutku i do dziś możemy ten niezwykły ołtarz podziwiać w tym miejscu. Warto również wspomnieć o wielkim artyście jakim niewątpliwie był Jan Matejko. W XIX wieku kościół przechodził bardzo duży remont i wtedy właśnie zgodnie z projektem Jana Matejki kościół ten pomalowano. Również nasz papież Jan Paweł II, gdy nie był jeszcze papieżem, to w tym kościele pełnił swoją posługę kapłańską. Warto o takich rzeczach wiedzieć, jeśli wybieramy się na zwiedzanie Kościoła Mariackiego. Z zewnątrz obiekt ten również zachwyca, tak samo jak wewnątrz. Jest on ogromnych rozmiarów. Kościołowi z zewnątrz towarzyszą dwie spore wieże. Jedna o wysokości 82 metrów, druga natomiast 69 metrów. Z tej wyższej grany jest Mariacki Hejnał, o którym słyszał chyba każdy. Na zewnątrz kościoła zauważymy przepiękne okna, które zdobione są różnymi ciekawymi motywami.

Kościół ten jest naprawdę przepięknym i ważnym historycznie obiektem, który każdy powinien zobaczyć. Jest to miejsce niewątpliwie bardzo wyjątkowe.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2064