Kopiec Krakusa

Adres:

Kraków

Jest on jednym z czterech, znanych kopców w Krakowie. Prawdopodobnie powstał on w X wieku, choć niektórzy szacują, że mógł być to już nawet VIII wiek.

Z kopcem tym wiąże się bardzo interesująca legenda. Mianowicie podobno należy on do założyciela miasta Krakowa. Ma to być jego mogiła. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Kopiec Krakusa nie jest wysokim kopcem. Jego wysokość to około 16 metrów. W Krakowie mamy więc znacznie wyższe kopce, które również warto odwiedzić. Kopiec ten jest chętnie odwiedzanym przez mieszkańców, ale także przez turystów miejscem widokowym. Możemy z niego zobaczyć najbliższą okolicę, która jest całkiem ładna i ciekawa. Pomimo tego, że Kopiec Krakusa jest ciekawą atrakcją turystyczną, to nie cieszy się on zbyt dużą popularnością wśród turystów. Wybierają oni inne atrakcje, a jeśli już decydują się na odwiedzenie jakiegoś krakowskiego kopca, to jest to zazwyczaj Kopiec Kościuszki.

Z ciekawostek warto wiedzieć o tym, że Kopiec Krakusa był obiektem badań archeologicznych. W trakcie tych prac odnaleziono wiele elementów wskazujących na to, że na tym terenie żyli osadnicy już około V wieku p. n.e. Niektórzy nawet dochodzili do wniosków, że właśnie wtedy mógł ten konkretny kopiec w tym miejscu powstać. Szybko jednak zrezygnowano z tego i ustalono, że było to jednak w okolicach VIII i X wieku. Jeszcze jedną ciekawostką jest fakt, że w górnej części kopca odkryto korzeń drzewa dębu. Według badań miał on około 300 lat, gdy został ścięty. Od setek lat prawdopodobnie korzenie te leżały po ziemią kopca, dlatego sądzi się właśnie, że jest on już stosunkowo starą konstrukcją. Każdy kopiec w Krakowie jest wart uwagi. Ciężko jest jednoznacznie wybrać ten, który rzeczywiście warto zobaczyć na własne oczy, a z którego można zrezygnować. Najczęściej odwiedza się Kopiec Kościuszki, ponieważ przy nim funkcjonuje również muzeum, do którego chętnie turyści się wybierają.

Kopiec Krakusa nie jest największym więc dlatego zapewne rezygnuje się z niego na rzecz innych kopców. W ogóle trzeba przyznać, że pomimo tego, że wiele osób o kopcach wie, to tak naprawdę turyści nie za bardzo przyjeżdżają je oglądać. Robią to zazwyczaj wtedy, gdy są w ich okolicy przy okazji. Wtedy znajdują chwilę czasu, aby kopiec zobaczyć. Zazwyczaj jednak wybierają inne atrakcje Krakowa, choć trzeba przyznać, że szczególnie w pogodny dzień kopiec jest naprawdę wspaniałym punktem widokowym. Widok może z niego zachwycać również w nocy, gdy miasto jest świetnie oświetlone.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1762