Kopiec Wandy

Adres:

Kraków

Czym jest Kopiec Wandy? Jest to jeden z kilku kopców jakie znajdują się na terenie Krakowa. Jest to również najmniejszy z kopców, które w tym mieście możemy zobaczyć.

Nie oznacza to jednak tego, że jest to miejsce nieatrakcyjne, niewarte odwiedzenia. Podobno był to pierwszy kopiec jaki powstał na terenie dzisiejszego Krakowa. Szacuje się, że był to prawdopodobnie VII-VIII wiek, więc jeśli założymy, że Kopiec Kraka powstał w okolicach VIII-X wieku, to rzeczywiście będzie to najstarszy kopiec. Jest on oprócz tego, że najstarszym, to także najniższym krakowskim kopcem. Kopiec Wandy ma tylko 14 metrów wysokości. Jest więc to niezbyt wiele. 

Na temat tego miejsca istnieją różne legendy. Jednak z nich mówi o tym, że kopiec ten jest mogiłą córki Kraka. Córka ta miała mieć właśnie na imię Wanda, dlatego tak nazwano ten kopiec. W ogóle istnieje przekonanie, że kopce te dawniej były mogiłami. Na miejscu pochówka osoby zmarłej, tworzono duży kopiec. Czy jest to prawda nie do końca wiadomo. Możemy jednak przypuszczać, że rzeczywiście tak było. Według różnych źródeł historycznych tak naprawdę pierwszą informację o tym jak kopiec wyglądał mogliśmy odnaleźć w dokumentach z XVI wieku. Wiemy jednak, że powiązania z kopcem ma wieś Mogiła, która jest wspominana w różnych źródłach już w pierwszej połowie XIII wieku. Nie wiemy dokładnie jak wyglądała przeszłość Kopca Wandy jednak stosunkowo niedawno prowadzono tutaj badania georadarem. Istnieje więc spora szansa na to, że dowiemy się czegoś ciekawego na temat Kopca Wandy, czegoś czego jeszcze nie wiedzieliśmy. Kopiec Wandy w tym momencie jest chyba najpopularniejszym kopcem, ponieważ dużo mówi się o nim ze względu na badania jakie tam przeprowadzano. Dotychczas popularność największą miał chyba Kopiec Kościuszki ze względu na muzeum jakie jest w jego pobliżu. Na Kopiec Wandy warto się wybrać również ze względów widokowych. Pomimo tego, że jest on najniższym kopcem, to mamy z niego przepiękny widok w stronę Wawelu, a także na inne strony miasta. Każdy kto ma odrobinę wolnego czasu powinien odwiedzić wszystkie kopce mieszczące się w Krakowie. Jeśli przebywamy w tym mieście co najmniej kilka dni, to nie powinno być problemem odwiedzenie choć jednego dziennie.

Jest to na pewno jakaś odskocznia od wszystkich atrakcji turystycznych Krakowa, które są tak bardzo popularne i ochoczo odwiedzane przez turystów. Jest to coś innego, jednak równie ciekawego i interesującego. Kopiec Wandy prawdopodobnie jest silnie związany z początkiem Krakowa, dlatego powinniśmy tym bardziej te miejsce zobaczyć.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1452