Krakowski odcinek małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej

Adres:

Kraków

Szlak Architektury Drewnianej prowadzi nas po najpiękniejszych zabytkach. Głównie są to dwory i kościoły, które są już naprawdę wiekowymi budynkami.

Szlak ten obejmuje również odcinek krakowski, który jest sporej długości. Na krakowskim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej znajdują się aż 54 obiekty, które naprawdę warto zobaczyć. Warto skupić się na choćby kilku obiektach, które powinno się zobaczyć będąc w Krakowie i jego okolicach. Przede wszystkim warto odwiedzić Dobczyce i tutejszy skansen, gdzie zobaczymy masę drewnianych obiektów. Kolejnym miejscem jest Grójec, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

Jeśli jednak przyjechaliśmy do Krakowa zwiedzać te miasto, to najbardziej będą nas interesowały atrakcje, które znajdują się w samym Krakowie. W takim razie powinniśmy odwiedzić kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja. Znajduje się on w Krakowie – Mogile. Jest to przepiękny kościół, który został wybudowany w roku 1466. Kilka lat później zdecydowano się na dobudowanie kaplicy i zakrystii. Jest to naprawdę warte uwagi miejsce. Kolejnym kościołem na terenie Krakowa jest kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Zlokalizowany jest on w Górce Kościelnickiej w Krakowie. Warto wiedzieć, że jest to dzielnica Nowej Huty. Kościół ten jest niewielkim kościółkiem pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku. Znajdziemy tu przepiękną polichromię pochodzącą z roku 1909. Oprócz kościołów na Szlaku Architektury Drewnianej mamy także kaplice. Jedną z wartych uwagi kaplic, które znajdują się na odcinku krakowskim jest na pewno kaplica św. Małgorzaty i św. Judyty. Znajdziemy ją na Salwatorze, osiedlu, które należy do Zwierzyńca. Kaplica, która się tutaj znajduje jest obiektem pochodzących z końca XVII wieku. Warto także zwrócić uwagę jeszcze na jeden kościół, który znajdziemy na tym szlaku. Jest to mianowicie kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Kościół ten został wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku. W jego okolicy znajduje się wiele zieleni, która sprawia, że wydaje się on jeszcze piękniejszy niż jest w rzeczywistości. Jeśli chcemy go zobaczyć, to musimy wybrać się do krakowskich Krzesławic. Jak widać Szlak Architektury Drewnianej ma nam do zaoferowania naprawdę masę przepięknych zabytków.

Na terenie Krakowa jest ich niewiele jednak odcinek krakowski to nie tylko sam Kraków ale również jego okolice. Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie całego odcinka tego szlaku, to będziemy mieli naprawdę sporo obiektów do zobaczenia. Kilkadziesiąt zabytków na pewno nie uda nam się zobaczyć w ciągu jednego dnia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 911