Krakowski Szlak Techniki

Adres:

Kraków

Kraków posiada masę szlaków turystycznych, które są stworzone tematycznie tak, aby prowadzić przez te atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki, które są ze sobą w jakiś sposób powiązane.

Krakowski Szlak Techniki jest właśnie takim szlakiem, który zainteresuje z pewnością osoby, które interesują się techniką, przemysłem. Szlak ten został utworzony stosunkowo niedawno, ponieważ miało to miejsce w roku 2006. Podążając nim możemy zobaczyć kilkanaście naprawdę interesujących obiektów. Nawet jeśli do wszystkich nie wejdziemy i nie poświęcimy im zbyt dużej ilości czasu to i tak warto ten szlak wybrać, aby poznać choć część ciekawych miejsc, które związane są właśnie z przemysłem na terenie Krakowa. 

Pierwszym miejscem, które przyjdzie nam odwiedzić, jeśli wybierzemy właśnie ten wspomniany już szlak będzie Stacja Kolejowa. Dworzec ten wybudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Warto go jak najbardziej odwiedzić. Drugim obiektem, który znajduje się na szlaku jest browar, który założono w 1840 roku. Kolejno przejdziemy do elektrowni miejskiego teatru pochodzącej z końca XIX wieku. Dokładnie z roku 1893. Nie funkcjonowała ona zbyt długo, ale skoro zwiedzamy miejsca związane z dawnym przemysłem krakowskim to nie można również o niej zapomnieć. Jeden z najstarszych wiaduktów jakie w Krakowie się znajdują to wiadukt kolejowy pochodzący z lat 1861-1863. Wcześniej pełnił on funkcję mostu. Mało kto o tym jednak pamięta, ponieważ miało to miejsce w czasach, gdy pod nim przepływała Wisła. Te koryto Wisły jednak zdecydowano się zasypać. Zrobiono to w ciągu lat 1878-1880. Na szlaku techniki znajdziemy jeszcze inne mosty takie jak Piłsudskiego, czy Podgórski. Są one ciekawymi obiektami architektonicznymi, które warto zobaczyć. Jednak chyba najczęściej odwiedzanym miejscem z tego szlaku jest właśnie Fabryka Schindlera, która znajduje się na ulicy Lipowej. W latach przed wojennych w tym miejscu funkcjonowała fabryka naczyń emaliowanych. Na ulicy Lipowej znajduje się również centrum szkła oraz ceramiki. Dawniej była tu krakowska huta szkła. Znajduje się tutaj również ciekawa wystawa, która przedstawia historie tego miejsca. Warto ją obejrzeć. 

Jak widzimy Krakowski Szlak Techniki to bardzo ciekawa trasa turystyczna. Wymienione zostały tylko niektóre obiekty, które się na tej trasie znajdują. Wszystkie są warte uwagi. Niektóre wymagają poświęcenia im większej ilości czasu, inne natomiast tylko rzucenia na nie okiem. Jeśli mamy tylko taką możliwość oraz oczywiście chęci, to jak najbardziej warto te trasę wprowadzić do swojego harmonogramu zwiedzania Krakowa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 764