Krakowski Szlak Świętych

Adres:

Kraków

Ciekawym szlakiem turystycznym Krakowa jest na pewno Szlak Świętych i Błogosławionych. Prowadzi on turystów przez wiele kościołów, które warto zwiedzić, jeśli ma się tylko na to czas.

W większości przypadków turyści zwiedzają tylko kilka najważniejszych ich zdaniem tego typu obiektów. O wielu nawet nie mają pojęcia, a przecież warto wiedzieć coś więcej o mieście, w którym się aktualnie przebywa i jego zabytkach. Szlak ten prowadzi do kościoła św. Floriana, który znajduje się na ulicy Warszawskiej. Z miejscem tym związana jest ciekawa legenda mówiąca o tym, że zwierzęta, które prowadziły ciało św. Floriana zatrzymały się w tym miejscu, choć miały iść dalej. Uważa się, że św. Florian upodobał sobie te miejsce i wskazał je po to, aby powstał właśnie tutaj kościół. Tak też się stało. Kolejny na trasie kościół to kościół św. Marka. Jest to obiekt wybudowany w stylu gotyckim. Według różnych szacunków kościół ten pochodzi z okolic XIII wieku.

Prawdopodobnie była to jego druga połowa. Dalej szlak świętych prowadzi nas do Kolegiaty św. Anny. Pierwsze wzmianki na temat kościoła w tym miejscu wskazują już na rok 1363. Według różnych opinii istniał on już znacznie wcześniej. Jak w każdym z kościołów tak również w nim spędzimy zapewne trochę wolnego czasu podziwiając jego wnętrze. Na pewno jednak znacznie więcej czasu spędzimy w Bazylice Mariackiej, do której również dotrzemy. Kościół Mariacki jest chyba po Katedrze Wawelskiej najbardziej rozpoznawalnym kościołem tego miasta. Wybudowano go na przełomie XIV i XV wieku. Nie można po prostu tego miejsca ominąć, będąc w Krakowie. Po drodze wędrując Szlakiem Świętych i Błogosławionych natrafimy jeszcze na kościoły Dominikanów oraz Franciszkanów. Kolejnym obiektem jest Katedra Wawelska i to do niej wędrują ogromne ilości turystów. Katedra ta jest najważniejszym kościołem w Krakowie. Jest ona obowiązkowym miejscem wizyty każdego kto znajdzie się na Wawelu. Szlak ten jednak nie kończy się na Katedrze Wawelskiej. Prowadzi on jeszcze do kościoła Bernardynów, ojców Paulinów, a także do kościołów św. Katarzyny i Małgorzaty oraz kościoła Bożego Ciała. Nasza trasa kończy się dopiero w okolicach Sanktuarium Bożego Ciała w Łagiewnikach i Sanktuarium Ecco Homo Św. Brata Alberta. 

Jak widać trasa jest naprawdę spora i na pewno nie zdołamy jej przebyć w ciągu jednego dnia, jeśli będziemy chcieli odwiedzić wszystkie religijne miejsca znajdujące się na niej. Warto więc przeznaczyć sobie około dwóch dni po to, aby na spokojnie krakowski Szlak Świętych i Błogosławionych przebyć.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1383