Muzeum te utworzono pod koniec XX wieku w Krakowie. Pod dzisiejszą nazwą funkcjonuje jednak od 2007 roku. Manggha to Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej.
Z historycznego punktu widzenia warto wiedzieć o tym, że muzeum te między innymi powstało dzięki zbiorom pochodzącym z Japonii, które posiadał Feliks Jasieński. Był to kolekcjoner oraz pisarz, który interesował się japońską kulturą. Wkład w rozwój zainteresowania kulturą japońską w Krakowie miał również znany reżyser Andrzej Wajda. To on przeznaczył sporą sumę pieniędzy na to, aby zbiory kolekcjonera Jasieńskiego mogły zostać umieszczone w jakimś obiekcie, który będzie służył za muzeum.
Dzisiejsze muzeum Manggha znajduje się przy ulicy Marii Konopnickiej. Wejściówki nie są tanie, dlatego warto przyjść w trakcie dnia wolnego, gdy zwiedzanie jest darmowe. Takim dniem jest każdy wtorek. Warto więc wtedy się tutaj właśnie wybrać choć trzeba mieć świadomość tego, że chętnych na zwiedzanie będzie całkiem sporo w tym dniu. Wystawy w tym muzeum bardzo często się zmieniają. Warto więc co jakiś czas sprawdzać, co w danym czasie jest prezentowane. Tak naprawdę, jeśli interesujemy się sztuką japońską, to będziemy mogli przychodzić tu wielokrotnie i praktycznie za każdym razem zobaczymy coś nowego czym się prawdopodobnie zachwycimy. Jeśli nawet dotychczas nie interesowała nas sztuka z Japonii, to wielce prawdopodobne jest to, że po pierwszej wizycie w tym miejscu nas ona zainteresuje. Niektóre wystawy mogą zaskakiwać jak na przykład wystawa „Szkoda wyrzucić! Design japońskich opakowań”. Wystawa prezentuje opakowania z różnych japońskich produktów, które mogą nas zaciekawić i warte są tego, aby je zachować zamiast wyrzucać. Możemy zapoznać się także z wieloma obrazami, rysunkami malowanymi przez japońskich artystów. Muzeum oferuje naprawdę bardzo wiele ciekawych wystaw. Oprócz tego warto wspomnieć także o tym, że w muzeum prowadzona jest również działalność edukacyjna. Jest ona skierowana do grup zorganizowanych takich jak klasy ze szkół podstawowych, gimnazjów czy szkół średnich. Prowadzone są zajęcia, które maja za zadanie przybliżyć kulturę japońską młodzieży i zainteresować ją właśnie Japonią. Warsztaty są bardzo interesujące i szkoły bardzo chętnie z takiej możliwości korzystają.
Będąc w Krakowie trzeba przygotować się na maraton po tutejszych muzeach. Jest ich naprawdę sporo, a większość naprawdę warto odwiedzić. Trzeba liczyć się więc z tym, że jeśli nie zatrzymamy się w tym mieście co najmniej na kilka dni, to będziemy musieli wielokrotnie do niego wracać.