Muzeum Armii Krajowej

Wstęp:

Płatny

Adres:

Wita Stwosza 12, 30-001 Kraków

Telefon:

12 41 00 770

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Niektórzy uważają Kraków za jedno wielkie muzeum. Rzeczywiście można do takich wniosków dojść, ponieważ w mieście tym znajduje się bardzo wiele obiektów muzealnych, a także bardzo wiele zabytków i wartych uwagi miejsc, które w większości przypadków są już miejscami historycznymi. 

W Krakowie znajduje się także Muzeum Armii Krajowej, z którego ekspozycją i wystawami warto się zapoznać bliżej. Muzeum te oficjalnie zostało założone w roku 2000. Celem tego miejsca jest szerzenie informacji na temat Polskiego Państwa Podziemnego, a także na temat jego sił zbrojnych. Aby muzeum mogło powstać konieczne było zgromadzenie bardzo wielu pamiątek po żołnierzach Armii Krajowej.

Wiele z eksponatów pochodzi z prywatnych kolekcji i zostały one przekazane w darowiźnie na rzecz muzeum przez rodziny osób walczących w szeregach Armii Krajowej. W muzeum możemy między innymi zapoznać się z historią II Rzeczypospolitej, a także dowiedzieć się czegoś na temat przebiegu kampanii wrześniowej. Jedną z większych ciekawostek jest fakt, że możemy w tym muzeum zobaczyć rekonstrukcję czołgu. Został on stworzony dzięki wykorzystaniu części z czołgów, które uległy zniszczeniu na początku II Wojny Światowej. W muzeum znajdziemy na ekspozycjach ciekawą broń, którą posługiwali się żołnierze Armii Krajowej. Mamy tu na przykład broń białą krótką, białą długą, a także broń palną, którą również dzieli się na krótką i długą. W muzeum tym możemy także podziwiać mundury jakie w dawnych czasach noszono, a także różnego rodzaju inne elementy uzbrojenia. Oprócz broni zobaczymy tu także różnego rodzaju medale, odznaki, które otrzymywali żołnierze. Jest tu naprawdę masa przepięknych i ciekawych eksponatów, które zachwycą niemal każdego. Jeśli chcemy wybrać się do Muzeum Armii Krajowej, to musimy pamiętać o tym, że jest ono zamknięte dla zwiedzających w każdy poniedziałek. W innych dniach możemy je zwiedzać w godzinach od 11. 00 do 18. 00. Kasa jest jednak czynna o godzinę krócej, czyli do 17. 00. Bilety kosztują podobną kwotę jak w innych tego typu obiektach, dlatego cena nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem.

Do tego muzeum naprawdę warto się wybrać. Ludzie zwiedzający Kraków nie raz mówią, że mają już dosyć muzeów. Jeśli jednak wybieramy się na zwiedzanie takiego historycznego i ważnego miasta, to nie można zrezygnować z odwiedzania właśnie takich miejsc. Oczywiście jeśli chcielibyśmy zwiedzić każde muzeum w tym mieście to musielibyśmy wydać fortunę. Muzeum Armii Krajowej należy jednak do takich, które jest tym ważniejszym, które każdy powinien odwiedzić.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1110