Muzeum etnograficzne w Krakowie

Wstęp:

Płatny

Adres:

Plac Wolnica 1, 31-066 Kraków

Telefon:

012 430 60 23

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W Krakowie mamy muzeum imienia Seweryna Udzieli. Jest to muzeum etnograficzne, w którym znajdziemy bardzo wiele ciekawych informacji na temat naszej polskiej kultury i tych, którzy na terenie naszego kraju zamieszkiwali.

Muzeum te powstało w roku 1911. Wielkie otwarcie odbyło się dokładnie 19 lutego. Założycielem tego niewątpliwie niezwykłego miejsca jest Seweryn Udziela, który był nauczycielem, ale także strasznie interesował się kulturą ludową i zbierał różnego rodzaju pamiątki związane właśnie z naszą kulturą. W muzeum etnograficznym w Krakowie odnajdziemy około 80 tysięcy różnego rodzaju eksponatów, które są tutaj prezentowane. Zapoznanie się z nimi wszystkimi może zając naprawdę sporo wolnego czasu. Naprawdę jednak warto to zrobić i każdy powinien wybrać się do tego muzeum.

Ciężko jest w Krakowie wskazać muzea, które można ominąć i nie warto ich odwiedzać, ponieważ każde na swój sposób jest interesujące. Te jednak jest wyjątkowo warte uwagi. Obiekty jakie możemy w tym muzeum podziwiać w większości przypadków pochodzą z XIX wieku. Zdarzają się tu również przedmioty, które są z wieku XX. Z wieków wcześniejszych obiektów jest znacznie mniej. Nie oznacza to jednak tego, że nie są warte uwagi. Po prostu nie udało się zebrać, aż tak dużej ich ilości. Mamy tutaj różnego rodzaju rysunki, rękopisy, a także fotografie pochodzące z tych okresów. W muzeum znajdziemy masę przeróżnych przedmiotów, które były przedmiotami użytku codziennego. Z ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że w większości przypadków zbiory jakie odnajdziemy w tym muzeum etnograficznym imienia Seweryna Udzieli, pochodzą z terenów polskich. Tylko kilkanaście procent to obiekty pochodzące z innych krajów europejskich oraz z terytoriów pozaeuropejskich. Muzeum te, jak większość tego typu obiektów w Krakowie, jest nieczynne w poniedziałki. W pozostałych dniach tygodnia jest jak najbardziej czynne i można je zwiedzać w godzinach od 10. 00 do 19. 00. Ceny biletów podobne jak w innych muzeach. Warto jednak zakupić bilet łączony, w którego cenie mamy wstęp na wystawę czasową, oraz stałą. Wtedy cena jest naprawdę atrakcyjna.

Według różnych danych muzeum te jest jednym z popularniejszych w Krakowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zawiera naprawdę ciekawe eksponaty, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Jeśli tylko mamy wolny czas, to rzeczywiście warto się tutaj wybrać. Czas spędzony w muzeum etnograficznym im. Seweryna Udzieli na pewno nie będzie dla nas czasem straconym!

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 910