Muzeum Inżynierii Miejskiej

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. św. Wawrzyńca 15, 31-060 Kraków

Telefon:

(12) 421 12 42

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum to powstało w roku 1998. Jest ono miejscem, w którym gromadzone są głównie eksponaty związane z komunikacją miejską, a także z elektrownią, gazownictwem, gospodarką komunalną, przedmiotami używanymi w gospodarstwach domowych.

Można w skrócie powiedzieć, że jest to muzeum prezentujące wszystko to, co związane jest z miastem i jego infrastrukturą, a także po części z technologią. Co możemy dokładniej zobaczyć w tym muzeum? Otóż dowiemy się na przykład czegoś na temat komunikacji zbiorowej w Krakowie. Można zobaczyć stare autobusy MPK, które już od bardzo wielu lat nie kursują. Ciekawymi eksponatami są także bilety pochodzące z roku 1919, a także na przykład dźwig osobowy, a raczej jego kabina, która datowana jest na 1925 roku. Tego typu obiekty naprawdę potrafią zrobić wrażenie na zwiedzających.

W muzeum tym zobaczymy również pojazdy cywilne, samochody i motocykle pochodzące nawet z początku XX wieku. Zobaczymy tu na przykład Motocykl MOJ 130, który pochodzi z 1938 roku. Mamy także Fiata 508 III Junak z roku 1936. Eksponaty są naprawdę wyjątkowe i bardzo interesujące. Oczywiście pojazdy to nie wszystko, ponieważ muzeum zadbało również o zbiory związane z telewizją i radiem. Zobaczymy więc pierwsze polskie telewizory, a także radia, które były wykorzystywane w domowych gospodarstwach i nie tylko. W muzeum znajdują się również odkurzacze z roku 1960, czy pierwsze urządzenia służące do prania pochodzące z okolic 1900 roku. Z ciekawostek warto także wspomnieć o tym, że w muzeum znajdziemy również wystawy czasowe, które można oglądać tylko w wyznaczonym terminie. Taką wartą zobaczenia wystawą jest na przykład wystawa GAME START/GAME OVER. Jest to prezentacja przeróżnych komputerów, konsol i urządzeń służących do grania w gry komputerowe, które pochodzą właśnie z drugiej połowy XX wieku. Jeśli ktoś w tych latach korzystał z tego typu urządzeń, to na pewno zakręci się mu w oku łza, gdy zobaczy je ponownie. Muzeum Inżynierii Miejskiej na pierwszy rzut oka może wydawać nam się nudnym miejscem. Jeśli jednak wybierzemy się do niego to zobaczymy, że wiele eksponatów jest naprawdę fascynujących i ciekawych.

Znajdziemy tu wszystko co jest związane z miastem, ale także z inżynierią, przemysłem, a także przedmiotami codziennego użytku, które w wielu przypadkach jeszcze stosunkowo do niedawna służyły Polakom w bardzo wielu domach. Naprawdę wystarczy chwila wolnego czasu, aby te miejsce odwiedzić. Warto jak najbardziej to zrobić nawet, jeśli musielibyśmy specjalnie, dlatego do Krakowa przyjechać. Nie zawiedziemy się!

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1355