Muzeum Książąt Czartoryskich

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Pijarska 8, 31-015 Kraków

Telefon:

+48 12 370 54 60

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W Krakowie mamy Muzeum Czartoryskich, które jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w naszym kraju.

Założono je w roku 1878. Warto wiedzieć o tym, że Fundacja Książąt Czartoryskich, która zajmowała się tym Muzeum Narodowym w Krakowie, zdecydowała się sprzedać kolekcję zbiorów jakie przez lata uzbierała Skarbowi Państwa. Miało to miejsce w roku 2016. W zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich możemy znaleźć naprawdę masę wspaniałych dzieł sztuki. Znajdziemy tu takie obrazy jak Damę z gronostajem, która jest autorstwa Leonarda da Vinci, a także Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, którego autorem jest Rembrandt van Rijn. Oprócz tego znajdziemy tu dzieła Jana Matejki, Artura Grottgera, a także wielu innych znaczących się w świecie artystów. Zbiory muzeum są po prostu niewiarygodne. Każdy kto ma możliwość wstąpić do muzeum na pewno będzie wniebowzięty dziełami sztuki tutaj się znajdującymi. 

Oprócz obrazów w Muzeum Książąt Czartoryskich znajdziemy także portrety członków rodu, a także co może zaciekawić osoby interesujące się militariami, możemy odnaleźć tu różne rodzaje broni, jaką stosowało się głównie w Polsce, choć znajdziemy także militaria zagraniczne z różnego okresu czasu. Muzeum Książąt Czartoryskich jest niestety aktualnie od jakiegoś już czasu w remoncie, przez co niemożliwe jest jego zwiedzenie. Na szczęście na przykład obraz Leonarda da Vinci możemy zobaczyć właśnie na Zamku na Wawelu. Warto więc wybrać się tam, aby ujrzeć te przepiękne dzieło sztuki. Wielu z nas Kraków kojarzy się właśnie z Muzeum Książąt Czartoryskich. Mają oni duże znaczenie dla Krakowa, ale tak naprawdę dla całego naszego kraju. Ród Czartoryskich posiadał w swojej kolekcji naprawdę wspaniałe eksponaty, którymi dziś tak naprawdę może cieszyć się każdy, ponieważ możliwe jest ich oglądanie. Może nie możemy oglądać ich wszystkich aktualnie w tym momencie jednak są one udostępnione do zwiedzania. O czym już zostało wspomniane wcześniej, zbiory z muzeum zostały sprzedane państwu, aby mogło nimi zarządzać. Zrobiło się o tym głośno pod koniec 2016 roku, kiedy transakcja doszła do skutku, ponieważ wiele osób uważało, że sprzedaż i wydanie na nie państwowych pieniędzy nie miało sensu. Prawda jest taka, że zbiory nawet gdyby pozostały we władaniu fundacji, to i tak nie mogłaby ona ich spieniężyć, ani wywieźć za granicę, więc można było spokojnie zostawić wszystko tak jak było.

Warto o takich rzeczach wiedzieć, ponieważ rozmawiając czy wybierając się w przyszłości do Muzeum Książąt Czartoryskich, nie raz ktoś może właśnie nas o zdanie na ten temat zapytać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1716