Pałac biskupa Erazma Ciołka

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków

Telefon:

+48 12 433 59 20

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W Krakowie możemy natrafić na zabytkowy pałac, który znajduje się na ulicy Kanonicznej. Jest to budynek pochodzący z początku XVI wieku, który remontowano dosyć poważnie w pierwszej połowie XIX wieku.

Pałac ten należał dawniej do biskupa jakim był Erazm Ciołek. Dziś natomiast znajduje się tutaj jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Na początek warto wiedzieć co nieco na temat Erazma Ciołka. Był to biskup urodzony w roku 1474 w Krakowie. W swojej przeszłości był również sekretarzem Aleksandra Jagiellończyka. Biskupowi udało się zgromadzić naprawdę obszerny księgozbiór. W jego pałacu znajduje się dziś muzeum, w którym znajdziemy ciekawe wystawy.

Jedna dotyczy dawnej sztuki w Polsce w wiekach od XII do XVIII, a druga dotyczy natomiast sztuki cerkiewnej w dawnej Rzeczypospolitej. Eksponatów w tym miejscu jest naprawdę całkiem sporo i są one interesujące. Z ciekawostek warto wiedzieć o tym, że pałac biskupa Erazma Ciołka należał do najwspanialszych na całej ulicy. Nie było ładniejszego w tamtym czasie budynku w okolicy. Jego dwór powstał dzięki połączeniu w jedno dwóch domów. Warto także wspomnieć o tym, że jednym z kolejnych właścicieli tego dworu był kardynał Jerzy Radziwiłł. On również przeprowadził wspomniany wcześniej sporej wielkości remont posiadłości w wieku XIX. Wśród eksponatów muzealnych znajdziemy gotyckie rzeźby i malunki takie jak na przykład Tryptyk z Trzebuni, Madonna z Krużlowej, czy Ukrzyżowanie z Korzennej. Różnego rodzaju dzieł jest tu naprawdę bardzo wiele. Większość z nich związana jest z religią. Jeśli mamy taką możliwość to można te muzeum odwiedzić. Można pomyśleć nad tym, aby zrobić sobie wycieczkę po krakowskich muzeach. Jest ich w tym mieście całkiem sporo. Przede wszystkim może nie tyle różnych muzeów, co oddziałów Muzeum Narodowego. Czasami trafiają się okazje, gdy do różnych tego typu obiektów możemy wejść całkowicie za darmo. Tym bardziej wtedy warto z takich okazji korzystać i pogłębiać swoją wiedzę na temat różnych miejsc i rzeczy. 

Na koniec warto również wspomnieć o tym, że biskup Erazm Ciołek urodził się w Krakowie i żył tutaj przez jakiś czas, jednak nie zmarł w tym mieście. Zmarł on w roku 1522, przebywając w Rzymie. Kilkukrotnie w tym mieście znajdował się z powodów dyplomatycznych. Miał do wykonania zlecone mu zadania związane z dyplomacją. Erazm Ciołek jest postacią bardzo ciekawą z interesującą przeszłością, tym bardziej warto więc poznać go bliżej odwiedzając muzeum znajdujące się w jego byłym już pałacu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1540