Pałac Krzysztofory

Wstęp:

Płatny

Adres:

Rynek Główny 35, 31-011 Kraków

Telefon:

+48 12 619-23-35

e-mail:

krzysztofory[at]mhk.pl

Pałacem nazywana jest przepiękna kamienica, która znajduje się w Krakowie. Znajduje się w niej Muzeum Historyczne Krakowa.

Na temat tego obiektu krąży wiele opinii. Według oficjalnych danych został on wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że niektóre źródła podają, że dom ten znajdował się w tym miejscu w XIII wieku. Nie wiadomo jednak czy wyglądał on tak samo jak kilka wieków później. Wielce prawdopodobne jest to, że w XIII wieku dom ten rzeczywiście się tutaj znajdował, jednak jego rozbudowę do wielkości pałacu wykonano oraz zakończono dopiero w wieku XVII. 

Co wyróżnia ten obiekt na tle innych oprócz tego, że dziś znajduje się tutaj muzeum? Otóż historia budynku jest dosyć ciekawa. Oprócz wspomnianych różnic w datach powstania, wiadomo również, że budynek pełnił swego czasu funkcję apteczną. W XVII wieku była tu apteka. Uznawana jest ona za najstarszą aptekę w mieście. Pałac Krzysztofory miał w przeszłości wielu różnych lokatorów. Między innymi byli to Jan Wawrzyniec Wodzicki, a także rodzina Radziejowskich, czy Jan Kazimierz. Obiekt ten był również sensacją na początku XX wieku, gdy chciano go zburzyć po to, aby wybudować tu inny dochodowy budynek. Miały tu powstać mieszkania czynszowe, które przynosiłyby ogromne zyski właścicielowi. Nie udało się jednak tego dokonać, ponieważ miasto zablokowało taką możliwość. Z czasem nadeszła wojna, a po jej zakończeniu pałac stał się własnością państwa. Dziś pałac ten nadal potrafi zachwycić. Warto udać się choćby w jego pobliże, aby móc się jemu bliżej i na spokojnie przyjrzeć. Warto także wybrać się do jego wnętrza, aby zobaczyć co w sobie takiego kryje. Zobaczymy przy okazji przepiękne i interesujące zbiory Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Przede wszystkim w Krzysztoforach odnajdziemy masę broni, które jest tutaj prezentowana. Nie jest to jednak jedyna ekspozycja jaką możemy tu zobaczyć.

Dowiemy się z wystaw wielu ciekawych rzeczy o Krakowie, ponieważ w dużej mierze wystawy w muzeum dotyczą właśnie historii tego przepięknego i wspaniałego miasta. Nie każdy na pewno tu trafi. Jeśli jednak nie mamy co ze sobą zrobić, a znajdziemy się w Krakowie bądź w nim mieszkamy, to naprawdę warto się tutaj wybrać. Z pozoru może nam się wydać to nudne, jednak z czasem wystawy muzealne nam się spodobają. Kto wie, może akurat rozpoczęta wycieczka po muzeach właśnie od Pałacu Krzysztofory zachęci nas do zwiedzania kolejnych tego typu obiektów w Krakowie, ale i w całej Polsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1553