Park Decjusza

Adres:

Królowej Jadwigi, 30-001 Kraków

Wiekowy już park, który pochodzi z XVI wieku znajduje się w Krakowie w okolicy ulicy Królowej Jadwigi.

Jest to Park Decjusza. Park ten został założony w roku 1535. Razem z parkiem wybudowano również przepiękną willę, która znajduje się na jego terytorium. Z założenia park ten miał być miejscem wypoczynku dla Ludwika Decjusza, który był sekretarzem Zygmunta Starego. Park, który dawniej miał być tylko dla wybranych jest dziś na szczęście dostępny dla wszystkich. Miejsce te porastały przepiękne i wiekowe już drzewa jednak większość roślin uległa zniszczeniu podczas toczących się walk w I Wojnie Światowej. Na szczęście zdecydowano się na odnowienie parku i zagospodarowanie go roślinnością na nowo.

Po wojnie zaczęto wielkie sadzenie drzew, aby park znów mógł zachwycać. Warto wspomnieć o tym, że według wielu osób jest to jeden z piękniejszych parków w Krakowie. Na pewno wpływ na to ma śliczna willa Decjusza, która się tutaj znajduje. Dziś park zajmuje powierzchnię około 10 hektarów. Całkiem sporo, więc miejsca do spacerowania i wypoczynku nie powinno tu zabraknąć dla nikogo. Również możemy na terenie parku odnaleźć kilka dzieł sztuki, którym warto się przyjrzeć i dla których warto ten park odwiedzić. Są to oczywiście już wcześniej wspomniana willa, która sama w sobie jest ogromnym dziełem sztuki. Mamy tu jednak jeszcze przepiękne rzeźny Bronisława Chromego, które można podziwiać w muszli koncertowej znajdującej się na terenie parku. Znajdziemy tu także przepiękny i sporych rozmiarów pomnik Piwnicy pod Baranami. Naprawdę jest się czym zachwycać. Porównując Park Decjusza do innych parków na terenie Krakowa, to trzeba przyznać, że ten należy do tych piękniejszych, które naprawdę zachwycają i przyciągają do siebie mieszkańców miasta, ale również i turystów. Na pewno nie jest to jeden z tych parków, które odwiedzamy, bo mamy chwilę wolnego czasu w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj. Tutaj przychodzimy, bo chcemy spędzić swój wolny czas właśnie w tym konkretnym miejscu. Jest to miejsce, w którym wypoczną nie tylko dorośli, ale również ich pociechy. Znajdują się tutaj rzeźby, które na pewno zainteresują młodsze pokolenie, a ogromna przestrzeń jaką park oferuje pozwoli im się wyszaleć na powietrzu. 

Czy warto tutaj przyjść? Raczej nikt nie powinien się już dłużej nad tym zastanawiać. Jeśli jednak tak jest, to odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiście, że warto tutaj przyjść. Tak piękne i wspaniałe miejsca po prostu trzeba odwiedzać. To właśnie w takich warunkach najprzyjemniej spędza się wolny czas.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1036