Planty krakowskie

Adres:

Planty, 30-001 Kraków

Bardzo wiele miast ma swoje planty, które są przepięknymi parkami i często nazywane również zielonymi płucami.

W Krakowie także mamy planty, które są całkiem spore, bo zajmują powierzchnię około 21 hektarów. Park ten otacza w Krakowie Stare Miasto i w jego okolicy mamy naprawdę całą masę atrakcji turystycznych i zabytków, które każdy z nas będąc w Krakowie powinien zobaczyć na własne oczy. Planty to nie tylko park pełen zieleni. Planty krakowskie otaczają najwspanialsze zabytki tego miasta, dlatego będąc na plantach mamy możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc.

Co to są za miejsca? Otóż między innymi będąc na plantach możemy w okolicy odnaleźć Bramę Floriańską, która jest sporą atrakcją Krakowa. Brama ta setki lat temu była główną bramą wjazdową do miasta. Dziś jest tylko jego ozdobą, pamiątką po dawnych czasach, dawniej jednak była obiektem reprezentacyjnym. Oprócz tego w pobliżu plant mamy również główną atrakcję, dla jakiej turyści z całego świata przyjeżdżają do Krakowa. Jest nią oczywiście Wawel. Na Wawelu czeka na nas oczywiście Zamek Królewski, ale także przepiękna i warta zobaczenia Katedra Wawelska. Z plant dojdziemy także do znanych kościołów w Krakowie między innymi do ojców Dominikanów, kościoła św. Krzyża, a także kościoła ojców Franciszkanów. Nie tylko atrakcje, które znajdują się wokół plant przyciągają tutaj turystów. Planty same w sobie są przepięknym miejscem, gdzie czekają również ciekawe obiekty. Na przykład na terenie plant są wspaniałe alejki, którymi każdy z nas może spacerować a pośród nich znajdziemy ciekawe pomniki, rzeźby itp. Odnajdziemy na plantach pomnik Artura Grottgera, który powstał na początku XX wieku. Jest tu również pomnik Mikołaja Kopernika, który pochodzi z podobnego okresu czasu. Inną znaną postacią, która również doczekała się pomnika na krakowskich plantach jest Jan Matejko. Jego pomnik powstał stosunkowo niedawno, bo pod koniec 2013 roku.

Planty krakowskie jak najbardziej warto odwiedzić, ponieważ jest to bardzo ciekawe miejsce. Chętnie spędza się na terenie tych plant wolny czas, ponieważ mają wiele ciekawych obiektów na swoim terenie, których obejrzenie zajmie nam długie godziny. Jest to na pewno bardzo miła odskocznia od standardowego zwiedzania zabytków, jakie w Krakowie niewątpliwie są. Zawsze w pobliżu plant znajdują się jakieś ciekawe obiekty zabytkowe, dla których ludzie przyjeżdżają do tego miasta. Jeśli więc będziemy chcieli to zawsze możemy zmienić zdanie i oglądać właśnie tego typu obiekty.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1934