Pomnik Adama Mickiewicza

Adres:

Rynek Główny, 30-962 Kraków

W Krakowie na rynku głównym znajduje się przepiękny i ciekawy pomnik Adama Mickiewicza. Pomnik ten został pokazany światu w roku 1898 więc już stosunkowo dawno temu.

Jest to bardzo dużych rozmiarów obiekt, ponieważ jego wysokość to około 10 metrów. Pomnik zawiera dedykację dla Mickiewicza, która mówi, że pomnik ten dla niego został stworzony bądź ufundowany przez nasz naród. W historii kraju i Krakowa znalazł się nieszczęsny epizod jakim była II Wojna Światowa. W roku 1940 wojska niemieckie zniszczyły pomnik Adama Mickiewicza na szczęście udało się już po wojnie odbudować zniszczony obiekt.

Było to możliwe dzięki temu, że część elementów udało się odnaleźć. Dzięki czemu został on zrekonstruowany między innymi na ich podstawie. Odnowiony pomnik został przedstawiony dopiero w roku 1955. Trzeba przyznać, że jest to bardzo popularne miejsce w Krakowie. W okolicach pomnika każdego dnia spotkamy ogromne ilości osób, które w jego pobliżu wypoczywają i się na jego tle fotografują. Z ciekawostek warto także wspomnieć o tym, że każdego roku w dniu imienin Adama Mickiewicza wokół jego pomnika znajdziemy bardzo wiele bukietów kwiatów. Ciekawostką dotyczącą pomnika Adama Mickiewicza jest fakt, że jego budowę zapoczątkował konkurs. Zgłoszenia miały przedstawiać wygląd pomnika oraz orientacyjny koszt jaki jego budowa mogła wynieść. Miasto oczywiście miało ustaloną pulę pieniędzy, której nie mogło przekroczyć podczas budowy pomnika. Według niektórych informacji można się dowiedzieć, że w konkursie wzięło udział 27 projektów. Był to pierwszy konkurs na pomnik, który niestety nie doszedł do skutku. Po wyborze zwycięzcy praca została opublikowana żeby mieszkańcy mogli ją ocenić. Niestety nie przypadła im do gustu. Konieczne było więc rozpisanie kolejnego konkursu na projekt pomnika poświęconego Adamowi Mickiewiczowi. Tym razem zgłosiło się podobno aż 31 projektów. Podobnie jak w poprzednim przypadku tak również ten nie doszedł do skutku, aż ogłoszono trzeci konkurs, który był konkursem zamkniętym. Dzisiejszy pomnik Adama Mickiewicza jest właśnie efektem trzeciego projektu jednak został on w pewien sposób podczas prac nad pomnikiem zmieniony. 

Jak widać pomnik Adama Mickiewicza był pomysłem, którego realizacja zajęła sporo czasu głównie za sprawą niezadowolenia społecznego z wybranych wcześniej projektów. Podziwiamy ten obiekt jednak warto znać jego historię, ponieważ jest bardzo ciekawa. Oglądając go jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak ciekawą historię on posiada.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1851