Rynek Główny w Krakowie

Adres:

Rynek Główny, Kraków

Kościół Mariacki

Czym byłoby miast bez rynku? Praktycznie każda miejscowość posiada swój rynek, który jest tak naprawdę jej centrum, gdzie toczy się życie kulturalne miejscowości.

W Krakowie takim centrum kulturalnym jest właśnie Rynek Główny, w okolicach którego znajdziemy naprawdę bardzo wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Mówi się, że jest to największy tego typu obiekt w Europie. Żeby się jednak zachwycić tym miejscem i przy okazji przekonać się o jego wielkości, koniecznie trzeba się do Krakowa wybrać. Przenieśmy się na chwilę w czasie. Jak dawniej funkcjonował krakowski rynek? Otóż w przeszłości na rynku przede wszystkim handlowano. Organizowano i przeprowadzano tu również różnego rodzaju uroczystości, ważne wydarzenia dla miasta. Na rynku znajdowały się Sukiennice, które dziś również możemy podziwiać. Warto także wspomnieć o tym, że rynek w Krakowie powstał w XIII wieku za sprawą Bolesława Wstydliwego. 

Dziś krakowski rynek jest praktycznie dzień i noc pełen ludzi. Odwiedzają oni Sukiennice, Wieżę Ratuszową, a także pobliski Kościół Mariacki i wiele innych wartych zobaczenia miejsc, które w okolicach rynku się znajdują. Turyści mogą podziwiać pomnik Adama Mickiewicza, przy którym bardzo często spędzają swój wolny czas. W pobliżu rynku znajduje się masa kawiarenek mniejszych bądź większych, oraz restauracji. Można usiąść w budynku bądź na zewnątrz i wypić kawę, herbatę, czy na przykład coś zjeść. Jest więc jak najbardziej możliwość wypoczynku w tej przepięknej i uroczej okolicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy Rynku Głównym w Krakowie znajduje się tyle wartych zobaczenia miejsc, że trzeba tu spędzić co najmniej kilka godzin. Nie warto się jednak ze zwiedzaniem śpieszyć, ponieważ piękno tego miejsca będziemy w stanie dostrzec tylko wtedy, jeśli będziemy je zwiedzać powoli i napawać się przepięknymi obiektami, dziełami sztuki. Będąc na Rynku Głównym nie można również nie posłuchać Hejnału Mariackiego, który jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Warto także pochodzić bocznymi uliczkami odchodzącymi od rynku, które także mają swój niepowtarzalny klimat.

Z ciekawostek warto także wiedzieć o tym, że podobno w miejscu, gdzie znajduje się krakowski rynek dawniej przed jego utworzeniem zlokalizowany był cmentarz. Jest to więc tym bardziej ciekawe miejsce. Wiele ciekawych informacji na temat Krakowa możemy uzyskać odwiedzając tutejsze muzeum, które mieści się pod rynkiem, pod Sukiennicami. Znajdziemy tam naprawdę niezwykłe, warte zobaczenia ekspozycje.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2262